Formula 1 efsanesi Niki Lauda hayata gözlerini yumdu

0

Formula 1’in efsane pilotlarından Niki Lauda’nın hayata gözlerini yumduğu ailesi tarafından doğrulandı. Lauda’nın ailesi tarafından yayınlanan açıklamada, efsanenin Pazartesi günü vefat ettiği bildirildi. Avusturyalı eski pilot sekiz ay önce bir akciğer nakli ameliyatı olmuştu.

Lauda, akciğer nakli sonrası grip enfeksiyonu geçirmiş ve 2019’un başında tekrar hastaneye kaldırılmıştı. 70 yaşındaki Lauda’nın son günlerde böbrek problemleriyle boğuştuğu söylentileri vardı.

Yapılan açıklamada, ‘Bitmek bilmeyen çalışma isteği, dürüstlüğü ve cesareti hep aynı kaldı. Hepimiz için bir rol model, halktan uzakta ise sevgi dolu ve sevecen bir koca, baba ve büyükbabaydı, çok özleyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

3598

1975, 1977 ve 1984 yıllarsında Formula 1 Dünya Şampiyonluğu ünvanını kazanan Lauda, 1976 yılında gerçekleşen trajik kazadan büyük zorluklara rağmen F1’e geri dönmeyi başarmıştı.

Lauda, F1’e 1971 yılında March Takımı ile adım attı. Bu takımda etkileyici sonuçlar elde eden Lauda 1974 yılında kendini Ferrari direksiyonunun başında buldu. Ertesi yıl ise ilk şampiyonluğunu yine Ferrari ile elde edecekti. 1976 yılına gelindiğinde ise, yine şampiyonada büyük farkla önde gidiyordu ancak Nürburgring pistinde yaşanan kaza, onun bazı yarışları kaçırmasına ve James Hunt’un birincilikle bitirmesine neden oldu. Nürbürgring’deki kazanın ardından yanan bir arabanın içinde sıkışıp kalan, ciddi yanıklar oluşan ve akciğerleri zarar gören Lauda, bu yarışın ardından kolayca emekli olabilirdi. Ancak mücadeleyi bırakmayan ve aynı sezon içerisinde yarışlara dönen efsane pilot cesaretinden ötürü de çok takdir edildi.

Avusturyalı pilot, 2012 yılından bu yane Mercedes-AMG Petronas Motorsport’un harici direktörlük görevini de yerine getirerek motorsporlarının içinde aktif bir şekilde yer alıyordu.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın