Geely, Fiat-Chrysler Grubu ile ilgilenmediklerini açıkladı

0

Otomotiv endüstrisi, Çinli bir şirketin Fiat Chrysler Grubu’nu satın alabileceği yönünde çıkan haberler ile bu hafta oldukça çalkalanmıştı.

Birçok kişiyi şaşırtan bu haberin ardından gelen raporlarda potansiyel yatırımcıların Dongfeng, Geely, Great Wall ve Guanghzou şirketleri olabileceği söyleniyordu.  FCA’nın yeni sahibinin kim olacağı hakkında oldukça fazla spekülasyon dolaşırken en azından bir şirket FCA ile ilgilenmediğini açıklayarak kendini bu spekülasyonların dışına atmayı başardı.

Geely yöneticisi Gui Sengyue, bu sabah yaptığı açıklama ile ‘’Şuanda böyle bir planımız yok.’’ diyerek Geely’yi tartışmanın dışına itmesine rağmen, FCA’yı satın almanın diğer markalar için iyi bir hamle olacağını söyleyerek kafalarda soru işareti bıraktı.

İddiaların reddedilmesine rağmen Reuters’un bir kaynaktan aldığı habere göre Geely’nin FCA ile geçtiğimiz yıl iletişime geçtiği yönünde ancak bu girişimlerin ne ile ilgili olduğu henüz netlik kazanmadı. Geely’nin o dönemlerde FCA ile ilgilenebileceği söylenirken şirketin bu günlerde tüm enerjisini Proton yatırımına harcadığı belirtiliyor.

Geely’nin FCA ile ilgilenmediğini açıklaması tartışmaları diğer otomobil üreticileri üzerine yoğunlaştırdı. Gelen haberler, Great Wall ve Guanghzou’nun FCA’ya teklif götürme niyeti olduklarını ancak olası satışın ABD’de sert tepkilere yol açacağı yönünde.

Uzmanlar, FCA’nın yaklaşık 20 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor ancak bu antlaşmanın tamamen bir satın alma mı yoksa Jeep ve Ram gibi markaların kompozisyonun dışında kaldığı bir satış mı olacağı henüz bilinmiyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın