Honda Civic 2013 ailesi hazır

2

Kuzey Amerika compact sedan sınıfının en çok satan isimlerinden biri olan Civic, 2011’de değişen yüzüyle -her nedense- sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıştı. Civic müdavimleri tarafından yeterince keskin bir bakışa sahip olmadığı ve artık demode olmuş dış tasarımın makyajlanmış bir sureti olduğu ileri sürülerek eleştirilmişti. Bu eleştirileri kulak ardı etmeyen Honda mühendisleri, en çok satan araçlarının itibarını yitirmemesi için erken bir makyajlamaya gittiler. Sonuç: altyapısı neredeyse hiç değişmeyen araca, yeni Accord’la birlikte gelen ve tüketicileri memnun eden dış ve iç tasarım öğeleri entegre edilmiş.

2013_Honda_Civic_EX-L_Sedan_Navi_46[2]

Yeni Civic her ne kadar 9. jenerasyonun altyapısını kullansa da bir takım iyileştirmeler, geliştirmeler söz konusu. Hem bu yeniliklere değinelim hem de 2012 model yılı Civic’de neler olduğunu hatırlayalım;

– 2011 yılında Japonya’daki fabrikada üretimine başlanılan Earth Dreams isimli yeni nesil i-VTEC motorlar Civic ailesine güç vermeye devam ediyorlar.

– Civic Sedan ve Coupe için tamamı alüminyumdan imal edilmiş 1.8 litre hacminde 140 beygir maksimum güç ve 174 Nm maksimum tork değerlerine sahip i-VTEC motor standart olarak sunuluyor. Şehir içi 8.4 lt/100km, şehir dışı 6 lt/100km yakıt tüketim değerlerine sahip olan bu motor, daha az yakıt tüketmesi için ufak ayarlamalar yapılan Civic HF (HF modeli, VW’deki BlueMotion gibi, daha az yakıt tüketme amaçlı yapılandırılmış model.) modelinde şehir içi 8.1lt/100km, şehir dışı 5.7 lt/100km değerlerine ulaşabiliyor.

2013_Honda_Civic_EX_L_Sedan_Navi_31[2]

– Hybrid kanadında 1.5 litre 110 beygir gücündeki  i-VTEC motor ve buna yardımcı olan IMA(Integrated Motor Assist)  teknolojisi kullanılmaya devam ediliyor ve şehir içi/şehir dışı/karışık tümünde 5.3lt/100km yakıt tüketim değerini elde ediyor.

– Performans ve sportif sürüş severler için Si modelleri de yer alıyor. Sedan Si ve Coupe Si gövde tiplerinde yer alan 2.4 litre i-VTEC, 201 beygir maksimum güç ve 230 Nm maksimum tork  üretiyor. Yüksek performansa rağmen yakıt tüketiminde de iddialı rakamlar elde etmeyi başaran bu motor yalnızca 6 ileri düz vites seçeneği ile sunuluyor ve şehir dışında 7.5 lt/100km tüketim değerine sahip.

Motorlar ve yakıt tüketimi gibi teknik verilerin ardından güvenlik, teknoloji ve iç donanım özelliklerine geçelim

– Koşulları iyice zorlaştırılan çarpışma testlerinden geçebilmek için yeni bir ön yapı kullanan Civic ailesi, önden çarpışmalarda yolcularına maksimum güvenliği sağlamayı vaat ediyor.

– Avrupalı üreticilerin bir çok kompakt sınıf otomobilde üst donanım seviyelerinde standart olarak sunduğu şerit takip sistemi ve ön çarpışma uyarı sistemi gibi ekstra güvenlik önlemleri, Civic Sedan’da sunulmazken Hybrid modeline opsiyonel olarak mevcut.

– İç mekanda çift ekranlı bilgi ve eğlence sistemi kullanımına geçilmiş. Hangi menüde ve hangi işlevi kullandığınıza bağlı olarak içeriği değişen bu iki yüksek çözünürlüklü ekran sayesinde navigasyon, radyo, bluetooth telefon vb. yolculuk esnasında sıkça kullandığınız özelliklerin erişimi kolaylaştırılmış. Bunun yanında sesinizi algılayarak SMS yazma, Bluetooth, iPhone/iPod bağlantıları, direksiyon üzerine entegre kumandalar vb. özellikler standart olarak sunuluyor. 7 inç ebatındaki navigasyon ve arka görüş kamera sistemi en yüksek donanım seçeneklerinde sunuluyor.

Rakiplerine kıyasla daha fazla donanımı standart olarak sunması, dayanıklılığı, iç mekan malzeme kalitesi, güçlü ve bir o kadar da ekonomik motorlarıyla yeni Civic ailesi beklentileri yüksek olan Kuzey Amerika compact sınıf pazarında liderliğini sürdürmeye çalışacak.

Yeni Honda Civic’in videosunu ve galerisini aşağıda bulabilirsiniz.

Video

Galeri

[zenphotopress album=10 sort=random number=6]

 

Yazar hakkında

2 yorum

  1. Altyapı değişmemiş ama süspansiyon sisteminde ve direksiyon aksamında düzeltmeler yapılmış. İlk testlere göre mevcut versiyona göre daha iyi yol tutuyormuş ve direksiyon hissi daha iyiymiş. Keşke ilk başta bu model çıksaydı, etrafta daha fazla Civic görüyor olurduk.

Bir Cevap Yazın