Ve en sonunda yeni Honda Civic Type R’ın üretim versiyonu Cenevre Otomobil Fuarı’nda yüzünü gösterdi.

Honda Civic’in 10. jenerasyonu üzerinde yapılandırılan yeni Type R, 2.0 litrelik turbo motora sahip. 320 beygir ile selefine göre 10 beygir daha fazla güce sahip olan yeni modelde tork miktarı ise değişmemiş ve 400 Nm olarak kalmış. Beygir gücündeki bu kısıtlı artış miktarı az görünse de, yeni Type R diğer elemanlarında daha büyük gelişmelerin sinyalini veriyor. Limitli kaymalı diferansiyele sahip olan yeni modelde, önde MacPherson tipi arkada ise bağımsız çok kollu süspansiyon ile çok başarılı bir yol tutuş bizleri bekliyor.

Gücünü 6 ileri manual şanzımanla yola aktaracak olan yeni modelde, Comfort, Sport, +R sürüş modları sayesinde süspansiyon sertlik ayarı, gaz tepkisi, devir yakalama özelliği ve çekiş kontrol sistemleri sürücü tarafından ayarlanabilecek.

Otomobili görsel olarak incelemeye geçersek, aracın prototipine uygun şekilde agresif bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kaput üzerinde bulunan hava girişi, arka taraftaki devasa rüzgarlık ve arka tamponun merkezinde konumlandırılmış olan üçlü egzoz çıkışı bu agresifliği tamamlar nitelikte. Bunların dışında geniş çamurluklar ve bu çamurlukların içini dolduran 20 inçlik jantlar diğer dikkat çeken detaylar arasında. İç mekanda ise normal versiyondan farklı olarak kullanılan kırmızı ve karbon fiber görünümlü detaylar bu aracın bir Type R olduğunu vurguluyor.

Honda Civic Type R tarihinde ilk defa Amerika’da da satışa sunulacak. Araç Honda’nın İngiltere’deki Swindon fabrikasında yazın üretim bantlarından inmeye başlayacak. Aracın fiyatı ise henüz netlik kazanmadı.

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın