Honda’nın FC5 Civic’lerdeki göçük sorunu ile başı belada

0

Japon otomobil devi Honda’nın yeni Civic modeli araçlarında oluşan göçük ve dalgalanmalar dolayısıyla şikayetçi olan binlerce müşteri can güvenliklerinden emin olamadıklarını belirtti. Honda Civic FC5 göçük sorunundan etkilenen araç sahipleri şikayetlerini defalarca Honda Türkiye’ye bildirseler de herhangi bir yaptırımın olmadığını ve sorunun kullanıcı hatasından dolayı kaynaklandığı cevabını aldıklarını söylediler.

Honda’nın 2017 FC5 model Civic araçları binlerce araç sahibini mağdur etti. Araç sahipleri otomobillerinin özellikle şase direklerinin yanlarındaki yerlerde irili ufaklı birçok göçük ve dalgalanma olduğunu belirtirken bu eziklerin kullanıcı hatasından kaynaklanamayacağını galerideki araçlarda bile benzer durumların olduğunu söylediler. Bu duruma Honda Türkiye’nin kayıtsız kalması üzerine sosyal medyada birleşen mağdurlar ‘Honda Civic FC5 Mağdurları’ isimli gruptan seslerini duyurmaya çalışıyor.

Sayfayı kuran ve tüm mağdurlar adına konuşan Müslim Işık, görüşme taleplerine firma tarafından olumlu cevap gelmediğini öne sürdü. Işık, “Bu konuda Türkiye’de şikayetçi olan sadece biz değiliz. Sosyal medya sayfamızda 7 bin aracı olan insan var. Bu insanların ortak sorunu göçük” dedi. Tüm bu şikayetlerin üzerine halen showroomlarda araçların satılmaya devam edildiğini söyleyen Işık, ‘‘7’nci ayda araç almış arkadaşımız var. Aracı şuan 450 km’de ve göçük, arkadaşta da var. Şuan bayilerin showroomlarında bulunan tüm araçlarda var bu sorun. Dikkatli bir şekilde bakıldığında dalgalanma şeklinde bariz hatalar var. Zaman içerisinde bunlar çıplak gözle görülebilen ve resimlenebilen göçükler halini alıyor.’’ diyerek Honda’nın kullanıcı hatası iddialarını da yalanladı.

img9758-1506113025Bu durumdan dolayı mağduriyetlerinin sonlanmasını isteyen Işık, “En azından insanlara telefonda ‘Sizin kullanımınıza bağlı hata’ deyip de geçiştirmeleri gerekmiyordu. Firma örnek bir araç isteyebilirdi, araçlar incelenmeden, rengi dahi bilinmeden müşterilere telefonda ‘Aracın kronik olarak rahatsızlığı yoktur. Fabrikasyon olarak hatasız çıkmıştır. Dış etkenlere bağlı kullanıcı hatası’ denmemeliydi” ifadelerini kullanarak Honda Türkiye’nin bu duruma olan yaklaşımından dem vurdu.

2016 yılının Aralık ayında aracını 82 bin TL’ye yakın bedelle satın aldığını söyleyen Ercan Tuncer, “Araçtaki sıkıntı C sütün dedikleri kaputla aracın kapısının birleştiği alanda oluşan göçükler. Oralarda küçük küçük dalgalanmalar ve göçükler başladı. Civic yeni kasalardan yaklaşık 30 bin araç piyasaya sürülmüş. 10 bin kişilik grubumuz var. Bizim duyduğumuz kadarıyla bunların tamamında var. Piyasada şuan 25 bin civarında göçüklü araç var.” dedi.

Şikayetlerini yetkili mercilere ilettiklerini ancak aldıkları cevapla şaşkına döndüklerini aktaran Tuncer, “Bize ‘Ne diyorsunuz siz? Kesinlikle öyle bir şey olamaz. İlk defa gelen sizsiniz’ dediler. Benden önce yaklaşık 1000-1500 defa şikayet alınmıştı.” ifadelerini kullandı.

Honda Türkiye’nin kendilerine ‘Çocuklar top atmıştır’ şeklinde komik gerekçeler sunulduğunu aktaran Tuncer, araçta can güvenliklerinin olmadığını söyledi, ikinci elde açık şekilde değer kaybı olacak olan araçlarının zararlarının karşılanmasını talep etti. Mağdurlar bu konuyla ilgili şikayetlerine devam edeceklerini belirttiler. Bizler de bu durumun haberini yaparak elimizden geldiğinde mağdulara yardımcı olmaya çalışıyoruz.honda_civic_sedan_touring_10Durumdan haberdar olan galericiler de Honda’ya karşı cephe almış durumda. Galeri işletmecisi Bülent Dinler FC5 kasa Honda Civic’lerde yer alan problemlerden haberdar olduklarını belirterek bu araçların ikinci ellerini almadıklarını vurguladı. Dinler, “Galerici arkadaşlarla aramızda konuşuyoruz. Şuan bu araçların ikinci ellerini satın almıyoruz. Neden almıyoruz, bu arkadaşların mağduriyetlerinden haberdarız ve başka arkadaşlarımız da mağdur etmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Firma tepkilerin artması üzerine en sonunda konuyla ilgili yazılı bir açıklama gereği duydu. Müşterilerin uzun zamandır yaptığı şikayetlere cevap vermekte oldukça geciken markanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:honda_civic_sedan_643“Halihazırda kullanımda olan bazı Honda Civic Sedan modeli araçların C sütununda yaşandığı iddia edilen sınırlı sayıdaki kaporta göçükleri ile ilgili, Honda Türkiye olarak resmi bir açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Bu konuda almış olduğumuz müşteri başvuruları ve tespit ettiğimiz bazı sosyal medya paylaşımları üzerine, gerek teknik ekiplerimizce gerekse bağımsız ve tarafsız otoritelerce yapılan test ve incelemelerde araçlarımızın fabrikadan çıkışlarında hiçbir sorunu olmadığı kayıt altına alınmıştır. Ancak yine de, müşterilerimizin beyanlarına istinaden söz konusu araçlarla ilgili detaylı bir teknik inceleme ve araştırma devam etmekte olup, bir sonuca varıldığında bilgiler muhatapları ile derhal paylaşılacaktır.”

Çığ gibi büyüyen tepkilerin ardından en sonunda bir açıklama yapmak zorunda kalan Honda Türkiye’nin durumu iyi yönetemediğini düşünüyoruz. Açıklama yapma konusunda oldukça geç kalan firmanın bu soruşturmanın ardından nasıl bir sonuç elde edeceği de merak konusu.

Mağdur olan kullanıcılar aynı zamanda change.org üzerinden de kampanya başlatmış durumda. Destek vermek için kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Honda’ya da çelik sağlayan Kobe Steel şirketinin karıştığı metal mukavemet rapor sahteciliğinin bu ezik ve göçüklere etkisinin olduğu iddiaları üzerine bir açıklama da daha yapan marka, söz konusu parçaların Kobe’den değil Avrupa’daki başka bir üreticiden sağlandığını belirtti.

İşte Honda Civic FC5 göçük sorunundan etkilenen araçlardan bazı fotoğraflar:

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın