Hyundai, elektrikli modelleri için yeni bir platform oluşturuyor

0

Hyundai, Ioniq modelini üç farklı güç ünitesi ile birlikte sunmasının ardından, elektrikli modeller konusunda yeni bir adım daha atıyor. Güney Koreli firma, elektrikli modelleri için yeni bir platform üretmeyi hedefliyor.

Yeni platform bataryaların otomobilin zeminine yerleştirilmesine olanak sağlarken aracın iç mekan hacminin optimum seviyede tutulmasına da yardımcı olacak.

Hyundai’nin kıdemli başkan yardımcısı Lee Ki-Sang, ‘’Elektrikli araç platformu büyük bütçelere ihtiyaç duyuyor, ancak bu hazırlığı gelecek için yapıyoruz.’’ diye konuştu.

Ayrı bir platformun başlangıçta kayıplara neden olabileceğini vurgulayan Lee, ancak uzun menzilli elektrikli modeller sunmadıkları takdirde piyasanın gerisinde kalacaklarını belirtti. Yeni platform ile birlikte kompakt ve daha küçük modellerin yaklaşık olarak 300 km menzile sahip olacağını söyleyen Lee, bu araçların rekabetçi bir fiyat etiketine sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Yeni plaformun tamamlanmasının birkaç sene süreceği belirtilirken, Hyundai bu süreçte şuanda görev yapan platform üzerinde yeni modeller için çalışmalarını gerçekleştiriyor. Güney Koreli marka, güncel platform üzerinde yükselen küçük bir SUV modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Bu modelin Kia logolu bir de kardeşi olacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın