İşte BMW’nin yeni teknolojilerinin ilk ipuçları

0

BMW, ‘Dijital Gün’ etkinliği kapsamında markanın üzerinde çalıştığı bazı teknolojileri paylaştı. Bu yılki etkinlikte en çok dikkat çeken teknolojilerden biri de tamamen yeni bir dijital gösterge tablosu oldu.

Görsellerde de yer aldığı gibi sol tarafta yakıt ve hız göstergesi, sağ tarafta ise devir ve hararet göstergesi yer alıyor. Gösterge ekranı ayrıca navigasyon verilerini gösteren geniş bir merkezi ekrana sahip. BMW, daha fazla ayrıntı vermekten kaçınırken, yeni gösterge tablosunun 7 Serisi, 8 Serisi ve X7 modellerinde kullanılacağı düşünülüyor.

Dijital gösterge tablosunun yanı sıra,  BMW bilgi-eğlence sisteminin güncellenmiş versiyonunu da sergiledi. BMW Operating System 7.0 olarak adlandırılan sistem daha sezgisel bir kullanımın yanı sıra daha net düzen ve yapıya sahip.

Yeni sistemin kullanıcının bireysel ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılayacak şekilde tasarlandığı belirtilirken doğru zamanda doğru bilgilerin aktarıldığı vurgulandı. Konuyu bir örnekle açıklayan BMW, kullanıcılar varış noktasına yaklaştıklarında bilgi-eğlence sisteminin park yeri aramaya başlayacağını söyledi.BMW-Digital-Day-8Kullanıcılar, bilgi-eğlence sistemini dokunma, ses, hareket ve iDrive tuşuyla kontrol edebilecekler. Şirket ayrıca, kullanıcıların zevkine göre bilgi-eğlence sisteminin 10 farklı menüye sahip olacağını belirtti.

Öte yandan BMW, bilgi-eğlence sisteminin HD kalitesinde video oynatmasının yanı sıra HD haritaları güncellemek için yüksek hızlı 5G bağlantılara da sahip olacağını açıkladı. Ancak bu teknoloji önümüzdeki birkaç sene içerisinde üretim modellerinde yer almayacak.

Bavyeralı üretici, hali hazırda araçtan araca iletişim teknolojisi sunarken bu yıl daha gelişmiş bir sistem sunacak. Bu teknolojinin en son versiyonu trafik sıkışıklığı raporlarının yanı sıra acil frenleme durumları gibi daha özel durumları da kullanıcısına aktarabilecek. Bu sistemi ayrıca polisler de acil durumlarda araçlarına bir koridor açma isteklerini dile getirmek için kullanabilecekleri vurgulandı.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın