Jaguar E-Pace’den Guinness Rekorlu tanıtım

0

Jaguar, yeni SUV modeli E-Pace’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek tanıttı. Şimdiye kadar seri üretim bir araçla yapılmış en uzun döner atlayışın yapıldığı tanıtım etkinliğinde Jaguar ilgiyi üzerine toplamayı başardı.

Profesyonel akrobasi sürücüsü Terry Grant, direksiyonunun başında olduğu E-Pace ile Londra’daki Excel Sergi Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte 15.3 metrelik 270 derece döner atlayış gerçekleştirerek Dünya rekorunun yeni sahibi oldu. SUV pazarına etkileyici bir giriş yapan model, F-Pace’nin altında konumlandırılacak ve İngiliz markanın giriş seviye SUV modeli olacak.

Aracın tasarımına değinecek olursak, ön tarafta F-Type ile büyük oranda benzeşen araç geniş hava girişlerine sahip. İsteğe bağlı olarak 21 inç boyutundaki jantlara sahip tekerlekleri çevreleyen geniş çamurluklar aracın SUV karakterini ortaya koyuyor. Jaguar’ın diğer modellerinden aşina olduğumuz ince tasarımlı stop lambalarına sahip olan modelde eğimli tavan çizgisi ve arka cam çizgisi araca coupe-SUV görünüm kazandırmış. Müşterilerinin isteğine göre aracın tavanı gövde renginin yanı sıra siyah veya panoramik cam olarak da tercih edilebilecek.

Jaguar-E-Pace -31Aracın iç mekanında ise deri direksiyon simidi ve sesli komut girişi sunan 10 inç ekrana sahip Touch Pro bilgi-eğlence sistemi bizleri karşılıyor. Genel olarak siyah rengin hakim olduğu iç mekanda kullanılan krom ayrıntılar ile bu bölüme hareketlenmesi hedeflenmiş. Araçta bulunan 4 adet 12 voltluk şarj çıkışı ve 5 adet USB portu iç mekanda dikkat çeken diğer ayrıntılar. Aracın bagaj hacmi ise 577 litre olarak açıklandı.

Aracın opsiyon listesinde ise 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ve iki adet Meridian ses sistemi de dahil olmak üzere çeşitli farklı seçenekler mevcut olacak. Müşteriler ayrıca isteğe bağlı olarak baş-üstü gösterge ekranı ve 10 cihaza kadar destekleyebilen 4G Wi-Fi hotspot da sipariş edebilecekler.

Aracın kaputunun altında ise 2.0 litrelik dizel ve benzinli üniteler yer alacak. 2.0 litrelik benzinli motorun ilki 249 beygir güç ve 365 Nm tork sunarken diğer versiyon 300 beygir güce ve 400 Nm tork değerine sahip olacak.

Jaguar-E-Pace -40Giriş seviyesi dizel motor 150 beygir güç ve 380 Nm tork ile birlikte müşterilere sunulurken.  Aynı motorun 180 beygir ve 430 Nm tork sunan versiyonu da yine model gamında yer alacak. Daha güçlü bir dizel model isteyenler için ise 240 beygir gücündeki ve 500 Nm tork değerine sahip motor hazır bulunacak.

Seçilen motora göre değişkenlik gösterecek olan 6 ileri manual veya 9 ileri otomatik şanzımanlarla aracın gücü yere aktarılabilecek. Standart olarak arkadan itişli olacak olan araçların A.B.D. versiyonları ise dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte sunulacak.

Aracın güvenlik ekipmanlarında ise Adaptif Hız Sınırlayıcı, Şerit Takip Asistanı, Trafik İşareti Asistanı ve  yaya algılama özelliğine sahip Acil Durum Fren Sistemi gibi teknolojiler yeni modelde yer alacak.

Araç, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak günümüz kuru ile 137.650 liradan satışa sunulurken İngiltere’de ise yaklaşık olarak 131.750 liradan alıcı bulacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın