Jaguar, elektrikli SUV I-Pace’yi tanıttı

0

Jaguar, ilk tamamen elektrikli aracı I-Pace’yi tanıttı. Yeni nesil otonom sürüş teknolojilerine sahip olan aracın spor otomobil performansı ve SUV modellerin pratikliğini bir arada sunduğu İngiliz marka tarafından iddia edilidi.

432 hücreli 90 kWh’lik lityum-iyon bataryaya sahip olan I-Pace’in menzilinin 475 km olduğu belirtildi. 50 kW’lik şarj aleti ile bataryalarının %80’i 85 dakikada dolduğu söylenen araçta 100 kW’lik hızlı şarj aleti kullanıldığında ise bu süre 40 dakikaya iniyor.

“Performans, aerodinamik ve iç hacmi en iyi duruma getirmek için başlangıçta tasarlanmış bir mimari ile yeni pil elektrik teknolojisini kullanmak için tamamen yeni bir yol izledik. Sonuç, I-PACE gerçek bir Jaguar ve gerçekten sürücü odaklı bir elekrikli araç.” diye konuşan şirket yöneticisi Ian Hoban, ”I-Pace müşterileri için benzin istanyonları artık geride kaldı, araçlarını gece şarja bıraktıktan sonra her sabah dolu bir depoyla uyanacaklar.” ifadeleri ile sözlerini sonlandırdı.2019-Jaguar-I-Pace-46I-Pace’yi şarj etmek için 7kW’lik ev şarj aletini kullananlar bataryayı şarj etmek için 10 saatten biraz fazla süreye ihtiyaç duyacaklar. Eğer kullanıcılar şarj etme işlemini gece geç saatlere bırakmazlarsa diğer gün için bataryalarında yeterli gücü bulacaklardır.

Jaguar I-Pace, gücünü her iki aksın üzerine yerleştirilen iki adet elektrikli motordan alıyor. Toplamda 400 beygir güç ve 696 Nm torka sahip olan bu güç ünitesi sürekli dört tekerlek çekiş sunacak.

0’dan 96 km/s hıza 4.5 saniyede çıkan aracın yol tutuşunun da sağlanan 50:50 ağırlık dağıtımı ve opsiyonel olarak sunulan havalı süspansiyonları ile oldukça iyi seviyede olduğu belirtildi. Jaguar, yeni modellerinin sürüş karakterini, ‘olağanüstü sürüş konforu’ ve ‘çekici sürüş dinamikleri’ sözleriyle ifade ediyor.2019-Jaguar-I-Pace-85Aracın tasarımına geçecek olursak Jaguar, I-Pace’yi tasarlarken C-X75 süper otomobilinden ilham aldıklarını söylüyor. Oldukça şık görünen I-Pace, eğimli tavan çizgisi ile coupe formlu SUV sıfatının hakkını veriyor. Ön bölümdeki bu tasarımı ve köşeli arka bölümü sayesinde I-Pace’nin rüzgar direncinin de sadece 0.29 cd olduğu açıklandı. Aerodinamik ve soğutma işlemini dengede tutmak isteyen Jaguar, aracın havaya ihtiyaç duyduğu zamanlarda açılabilen aktif vanalara yer vermiş.

I-Pace’nin sahip olduğu orta sınıf boyutlara rağmen Jaguar, yeni modellerinin sunduğu iç hacmin büyük SUV’ler ile kıyaslanabileceğini söylüyor. Arka bölümde 890 mm diz mesafesi sunan I-Pace, 656 litrelik de bir bagaj hacmi sunuyor. Bu değer koltuklar katlandığında ise 1.453 litreye ulaşıyor.

Jaguar’ın yeni Touch Pro Duo bilgi-eğlence sistemi ile gelecek olan elektrikli SUV, dokunmatik ekran ve kapasitif sensörleri bir arada sunuyor. Yeni bir navigasyon sistemine de ev sahipliği yapan model Amazan Alexa Skill ve yeni klima yazılım güncellemelerini de beraberinde getirecek.

2019 Jaguar I-PACE, İngiltere’de 63.495 £ ‘dan başlayan fiyatlarla satışa sunulurken First Edition versiyonuna ek olarak S, SE ve HSE paketleriyle sipariş edilebiliyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın