Lancia’nın yavaş yavaş ipi çekiliyor

0

Fiat’ın daha önce açıkladığı Lancia’nın sadece İtalya’da satacağı bir marka haline getirmesi planlarının adımları birer birer atılıyor.

Bloomberg‘in haberine göre Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Marchionne’nin 2 yıl içerisinde sadece tek bir model ve tek bir ülkede satış yapan bir marka haline getireceği belirtilen Lancia’nın geçtiğimiz yıl satışları yüzde 20 düşüşe uğramıştı.

lancia_ypsilon_59

Bu yıl sonu itibariyle C segmenti HB modeli Delta’nın, lüks minivanı Voyager’ın da önümüzdeki yıl satıştan çekileceği belirtilen Lancia’da, Chrysler modellerinin Lancia markasıyla satışa sunulması da sonlandırılacak. Sadece İtalya’da Ypsilon satacağı konuşulan Lancia’nın önümüzdeki yıl Ypsilon’u yenileyeceği de haberler arasında.

lancia_mixed_3

Fiat grubunun Lancia’yı tamamen kapatmamasının ardında yatan neden ise analistler tarafından Fiat’ın oluşacak boşluğu diğer modellerin doldurana kadar elinde bir opsiyona sahip olmak istemesi olarak ifade ediliyor. Alfa Romeo’nun genişleme planları başarılı olursa bir zamanların ralli efsanelerinin üreticisi Lancia’nın tamamen sonlandırılabileceği belirtiliyor.

Yazar hakkında

Cem Şahin

Bir Cevap Yazın