Makyajlı 2015 BMW X3 resmi olarak duyuruldu

0

Bavyeralı üreticinin orta sınıf SUV sınıfındaki temsilcisi X3, 2010 yılında tamamen yenilenerek, markanın ürün gamına uyumlu dış görünüşüne kavuşturulmuştu.  Takip eden yıllarda gelen yeni 3-Serisi, makyajlanan 5-Serisi ve yakın zaman önce tanıtılan yeni x5‘in ardından yüzü biraz eskiyen model 2015 model yılı için makyajlanmış.

2015-BMW-X3-Facelift-1 2015-BMW-X3-Facelift-3

Makyajlı X3’teki değişiklikleri fark edebilmek için dikkatli gözlerle bakmak gerekiyor; ön kısımda daha derin, daha keskin görünen ve tasarımı değiştirilerek ızgaralara bağlanan farların angel-eye halkalarındaki LED grubu, daha soğuk renkte ve daha parlak bir ışık veriyor. Çizgileri ufakça elden geçirilmiş ön tampon ve arka tampona ilaveten derinlik hissi biraz daha artmış ve hafifçe karartılmış arka stoplar dikkatimizi çekiyor. Bir önemli değişiklik ise tasarımı değişen yan aynaların sinyal farlarını da üzerine almış olması. Tabii makyaj bunlarla sınırlı kalmayıp yeni gövde renkleri ve jant modelleriyle genişletilmiş.

2015-BMW-X3-Facelift-27

İç mekanda ufak dokunuşlarda, konsoldaki bazı parçaların önceki modeldeki mat plastik kaplama yerine krom ve parlak-siyah kaplamaya kavuştuğunu görüyoruz. En güncel klima kontrol ünitesine kavuşan X3’ün orta konsolundaki bardaklıklara da kapak eklenmiş.

Donanım listesine yeni gelen bir seçenek olan xLine paketinde güncellenmiş iDrive sistemi, 4 farklı yeni renkte iç döşeme seçeneği ve bagaj kapağını elektrikli olarak açan Smart Opener özellikleri gelecek.

2015-BMW-X3-Facelift-29 2015-BMW-X3-Facelift-26

2015 model yılı X3’ün teknik kısımında hem Kuzey Amerika hem de Avrupa pazarları için yapılan önemli güncellemeler olacak; Kuzey Amerika’da satılacak sDrive28i isimli modelde X3’de ilk kez 4 silindirli 2 litrelik turbo şarjlı motordan alınan 240 beygir güç BMW’nin gerçek sürüş karakteristiğine uygun olarak arka tekerleklere aktarılacak.

2015-BMW-X3-Facelift-5

Kuzey Amerika pazarı için önemli bir yenilik de xDrive28d isimli bir dizel modelin sunulacak olması; 2 litre hacimli 4 silindirli turbo-dizel motordan elde edilen 180 beygir güç 8-ileri şanzıman vasıtasıyla 4 tekerleğe aktarılacak. xDrive28d için 0-100 km/sa hızlanması 8 saniyede gerçekleşirken, arkadan itişli ve benzinli sDrive28i bu hızlanmayı 6.2 saniyede gerçekleştirerek daha sportif SUV çizgilerine yaklaşıyor. Kuzey Amerika’daki en güçlü seçenek önceden de olduğu gibi 6 silindirli 3 litrelik motordan 310 beygir güç alan xDrive35i modeli olacak.

Avrupa pazarına döndüğümüzde, yakıt ekonomisinin ön planda olduğu pazar koşullarında BMW 2015 X3’e 2 litrelik turbo-dizel motorunun biraz daha geliştirilmiş versiyonunu xDrive20d etiketi altında sunacak. Yeni modelde 190 beygir maksimum güce ulaşılırken yakıt tüketimi de %7‘ye varan oranlarda azaltılmış. 150 beygirlik sDrive18d modelinden başlayıp 310 beygirlik xDrive35i modeline kadar geniş bir yelpazeye yayılan X3 ailesi, Birleşik Krallık pazarına özel olarak sadece dizel varyasyonlarıyla sunulacak. Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmi tanıtımı gerçekleştirilmesi beklenen modeller fuarla birlike yollara çıkmaya başlayacak.

BMW tarafından yayınlanan tüm resmi görsellerin yer aldığı galeriye aşağıda göz atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın