Mazda MX-5, 30. yılını özel bir versiyonla kutluyor

0

Mazda MX-5 1989 yılında Chicago Otomobil Fuarı ile birlikte hayatımıza girmişti. Aradan geçen 30 yılda bu başarılı roadster, adını otomobil tarihine altın harflerle yazdırmış durumda. Japon üretici de ikonik modelinin 30. yılını özel bir versiyonla taçlandırdı.

Dünya genelinde en çok satılan roadster olma özelliği taşıyan Mazda MX-5‘in sınırlı sayıda üretilecek olan 30th Anniversary Edition versiyonu Yarış Turuncusu gövde rengi ve dövme alüminyum jantlarla karşımıza çıktı. Bu özel versiyon, kumaş tavan ya da targa tipi tavana sahip RF versiyonu ile satın alınabilecek. Dünya genelinde satışı 3.000 adet ile sınırlı olacak olan Mazda MX-5 30th Anniversary Edition’dan ülkemiz için ise sadece 6 adet ayrılmış. 0e9365fd-mazda-mx-5-30th-ann-8Özel renk ve jantın yanı sıra turuncu Brembo fren kaliperlerine sahip olan MX-5 30th Anniversary Edition, turuncu detaylara sahip Recaro koltukları ve 9 hoparlörlü Bose müzik sistemini de içinde barındırıyor. Turuncu ayrıntılar, kapı döşemeleri, gösterge paneli ve vites kolunda da devam ediyor.

Manuel şanzımanlı olarak tercih edilen modellerde Bilstein amortisörlere yer veren Mazda, belirli pazarlarda Android Auto ve Apple CarPlay desteği de sunacak.

Sadece Japon müşteriler bu özel versiyonu 1.5 litrelik motor ile satın alabilecek, diğer bölgelerde ise 30. yıl özel versiyonu sadece 184 beygir güce sahip 2.0 litrelik ünite ile sunulacak.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın