Mazda MX-5 RF Japonya’da üretilmeye başlandı

0

Geçtiğimiz günlerde Avrupa fiyatı açıklanan Mazda MX-5 RF, Mazda’nın Hiroşima’daki fabrikasında bantlardan inmeye başladı.

‘Retractable Fastback’ olarak adlandırılan Mazda MX-5’in en yeni versiyonu, sabit bir destek sütununa ve geri çekilebilir bir çatı paneline sahip. Bu çatı şeklinin sunduğu avantajlar sayesinde sürücü ve yolcular herhangi bir sıkıntı duymadan açık havada yolculuk edebiliyorlar.

Yeni versiyon, Mazda’nın karargahı olarak bilinen Hiroşima’daki fabrikasında diğer MX-5’ler ve platform kardeşi Fiat 124 Spider ile birlikte üretiliyor. MX-5 RF, Japonya’da piyasaya sürülmeden önce Kuzey Amerika ve Avrupa’daki müşterilere sunulacak.

Mazda şimdiye kadar 1 milyon Miata üretmiş bulunuyor. Bu modellerin çoğunu klasik formlu MX-5’ler oluşturuyor. Ancak Japon otomobil üreticisi sabit tavanlı coupe ve penceresiz speedster gibi çok sayıda farklı gövde seçeneği sunmayı planlıyor. Önceki modelde yer alan metal tavanlı versiyonun yeni nesilde de sunulması, Mazda’nın aracın daha fazla kişiye ulaşmasını hedeflediğinin de bir göstergesi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın