McLaren 600LT Nürburgring’e çıktı

0

Teaser görüntülerinin ardından McLaren’in henüz ismini açıklamadığı ancak 600LT olarak adlandırılması beklenen modelin Nürburgring’deki testlerine başlandı. Aslında yeni süper otomobilin 595LT ve 570LT adını alacağını düşünen kişi sayısı da hiç az değil.

İsim tartışmasını bir kenara bırakırsak yeni modelin, onu 540C, 570S ve 570GT’den ayıran bir dizi modifikasyona tabi tutulduğunu görüyoruz. Daha geniş hava girişlerine sahip yeni bir tampon, splitter ve aerodinamik kanatçıklarla ön bölümde başlayan bu değişim, yan bölümde sunulan daha geniş hava girişi ve yan marşpiyellerden başlayarak arka tekerleklere kadar devam eden kanatla devam ediyor.

Arka bölüme geçtiğimizde ise daha fazla değişim bizleri bekliyor. Sabit bir arka kanada yer verilen bölümde motor kaputunun hemen üzerindeki egzoz çıkışları da oldukça dikkat çekiyor. Bu egzoz tasarımı ile birlikte 600LT’nin çok harika bir sesinin olmasını bekliyoruz. Ayrıca, arka kanat üzerine kanalize edilen egzoz gazları ile birlikte ekstra bir yere basma kuvveti de elde edilebilir. Arka bölümde yer verilen oldukça vahşi difüzör ise yeni süper otomobilin karakteri hakkında ipuçları veriyor.600LT11Aerodinamik eklentilerin yanında aracın kaputunun altına geçersek, bu bölümde 3.8 litrelik çitf turbo beslemeli V8 motora yer verilmesini bekliyoruz. Elden geçirilen bu motorun yaklaşık 600 beygir güce sahip olacağı konuşulurken aracın pistler ve kıvrımlı dağ yollarına uyum sağlayabilmesi için direksiyon ve fren tepkilerinin yanı sıra şanzımanında da ayarlamalar yapılabilecek.

Yeni model, 675LT‘nin ardından McLaren’in ‘LT’ takısını kullandığı ikinci süper otomobili olacak. Sınırlı sayıda üretilmesi beklenen 600LT’nin tıpkı 675LT Spider’da olduğu gibi üstü açık versiyonu da ilerleyen aşamada model gamına eklenebilir.

Uzun zamandır beklenen aracın tanıtımının 28 Haziran’da yapılması planlanırken Dünya prömiyeri ise 12-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Goodwood Hız Festivali’nda gerçekleştirilecek.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın