McLaren 600LT sonunda ortaya çıktı

0

McLaren, uzun teaser kampanyasının ardından en sonunda 600LT modelinin üzerindeki örtüleri kaldırdı. 600 beygir gücündeki 3.8 litrelik çift turbo beslemeli motora ev sahipliği yapacak olan süper otomobilin İngiltire fiyatı 185.500 Pound olarak açıklandı. Bu rakam, Pure McLaren Road Owner Pist Günü deneyimi ve sürücü eğitimini de içeriyor.

McLaren CEO’su Mike Flewitt yeni modelleri hakkında ”McLaren 600LT, yirmi yıldan uzun bir süredir sadece dördüncü “Longtail” modeli. Seriyi başlatan McLaren F1 GTR ‘Longtail’, modern motorspor tarihinin en saf yarış arabalarından biriydi. 675LT, tüm McLaren otomobillerinin somut sürüş keyfini en saf şekilde yansıtarak bu ismi yeniden yaşama döndürdü.” ifadelerinin yanı sıra ”Şimdi, çok özel LT ailesini daha da genişletiyoruz ve bir kez daha optimize edilmiş aerodinamik, artan güç, daha az ağırlık, pist odaklı dinamikler ve bir McLaren ‘Longtail’in ayırt edici özellikleri olan sürücüyle olan bağı ile bu kültürü devam ettiriyoruz.” sözleriyle otomobillerine olan güvenlerini dile getirdi.

Yeni ön splitter ile birlikte uzunluğu 74 mm artan 600LT daha vahşi bir arka difüzörle bizleri karşılıyor. Sabit arka kanadıyla da karakterini ortaya koyan yeni özel otomobil, baz alındığı McLaren 570S’ten %23’ten fazla oranda farklılık gösterdiği belirtildi.

570S Coupe ile karşılaştırıldığında 96 kg hafifleyen modelin ağırlığı 1.247 kg olarak açıklandı. 3.8 litrelik çift turbo beslemeli V8 motordan 600 beygir güç ve 620 Nm elde edebilen araç, 481 beygir/ton’luk güç ağırlık oranıyla da oldukça dikkat çekiyor.e839bc9f-mclaren-600lt-unveiled-officially-2Karbon fiber gövde yapısı ile ağırlık avantajı yakalayan 600LT’nin benzersiz egzoz çıkışları oldukça güzel görünürken aynı zamanda çok da güzel bir ses sağlıyor. Bunların dışında dövme alüminyumdan yapılan çift salıncaklı süspansiyon sistemine ev sahipliği yapan araçta hafif fren sistemi ve pist odaklı Pirelli P Zero Trofeo R lastikleri yer alıyor. Daha tepkili direksiyon sisteminin yanı sıra daha hızlı tepkilere sahip gaz ve fren pedallarına yer verilen McLaren 600LT’de titreşimlerin önüne geçmek için daha sıkı motor bağlantıları da kullanılmış.

Yeni 600LT’nin iç mekanına geçtiğimizde ise P1 modelinde de kullanılan karbon fiber yarış koltuklarını ve birçok yerde kullanılan Alcantara döşemeleri görüyoruz. Ayrıca müşteriler istedikleri takdirde McLaren Senna‘dan tanıdığımız süper hafif karbon fiber koltukları da tercih edebilecekler.

McLaren Special Operations(MSO), 600LT alıcılara karbon fiber tavan ve havalandırmalı karbon fiber ön çamurluklar gibi kişiselleştirme seçenekleri de sunacak.

Üretimi bir yıl sürecek olan McLaren 600LT, Ekim 2018’den itibaren bantlardan inmeye başlayacak. Yeni modelin Sport ve Super Series modellerinin yanı sıra Senna, Senna GTR ve BP23 modelleri ile birlikte üretimine devam edilecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın