McLaren’in 2.5 milyon dolarlık hiper otomobili yok sattı

0

McLaren, 3 koltuklu hiper otomobili Hyper-GT’ye 2.5 milyon dolarlık fiyat biçtiğini ve üretilen 106 adet aracın hepsinin satıldığını duyurdu.

BP23 kod adına sahip olan araç, markanın Ultimate Series adı verilen model ailesinde yer alacak ancak P1 modelinin aksine pist odaklı bir araç olmayacak. Bugatti Chiron ve Koenigsegg Regera modellerine rakip olması planlanan araç, daha lüks, daha rafine ve maksimum hız odaklı olarak tasarlandı.

McLaren şefi Mike Flewitt yaptığı konuşmasında aracın efsanevi McLaren F1 modeline bir saygı niteliğinde olduğunu belirtti. Aracın üretilmesinin kesinleştiği andan itibaren araç için birçok başvuru aldıklarını söyleyen Flewitt, ancak aracın üretim adedi nedeniyle çoğu kişiyi reddetmek zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz günlerde eskizleri yayınlanan BP23 kod adlı aracın, gelmiş geçmiş en güçlü ve en iyi aerodinamik yapıya sahip McLaren olması bekleniyor. Tüm bu haberler ise 1000 beygir güce sahip hybrid P1 modelinden daha güçlü bir aracı işaret ediyor. Hiper otomobilde, P1 modelinde kullanılan hybrid teknolojisinin daha gelişmiş bir versiyonunun kullanılması bekleniyor.

Yeni hiper otomobilin 2019’da sahipleriyle buluşması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın