Mercedes-Benz, elektrikli modellere yoğunlaşıyor

0

Mercedes-Benz, elektrikli modellere verdiği önemi arttırıyor. Alman marka, gelecek planlarının revize ettiklerini; 2022 ve 2025 yılları arasında 10 yeni elektrikli model piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı.

Şirket, 10 milyar Euro yatırım yaparak 2022’ye kadar 10’dan fazla yeni elektrikli model üretmeyi planlıyor. Odak noktalarının artık benzinli ve dizel motorlardan kayması gerektiğine vurgu yapan şirket, fosil yakıt kullanan motorların daha verimli olduğunu ancak elektrikli motorların zamanın  yaklaştığını belirtiyor.

Hybrid modellerin bu geçiş sürecinde büyük yardımı dokunacağını söyleyen şirket, Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan yeni lityum-iyon teknolojisini içinde barındıran ve sadece elektrik motoru ile 50 kilometrelik menzile sahip olacak olan yeni bir S-Serisi’nin de müjdesini verdi.

Elektrikli model konusunda istekli görünen Mercedes-Benz, geçtiğimiz yıl Paris Otomobil Fuarı’nda elektrikli SUV konsepti EQ modelini tanıtmıştı. Markanın ayrıca 2019 yılından itibaren EQ adı altında alt bir marka kuracağı belirtilmişti. Yeni marka ile Mercedes-Benz, birçok elektrikli model sunmayı planlıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın