Mercedes-Benz, yeni G-Serisi’ni tanıttı

0

1979 yılından bu yana ikonik tasarımını günümüze taşıyan Mercedes-Benz G-Serisi, bu süreçte markanın da simgelerinden biri haline geldi. Bu ikonik SUV’u bir adım daha ileri taşımak isteyen Alman üretici, yeni nesil G-Serisi’ni Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Aracın yıllardır değişmeden günümüze gelen tasarımı yeni neslinde de büyük ölçüde korunmuş ve Mercedes-Benz G-Serisi’nin orijinal ruhunu yeni modele de yansıtmış gibi görünüyor. Ön taraftan başlayacak olursak, yuvarlak farlala çevrili tanıdık bir ızgara bizleri karşılıyor. Aracın kaput çizgisi evrimsel bir tasarım ile yeniden karşımıza çıkarken G-Serisi’nin aerodinamik yapısını arttırmak için daha yuvarlak formlu bir ön tampon kullanılmış.

Arkaya doğru ilerlediğimizde ise G-Serisi’nin kutu formlu tasarımının korunduğunu görüyoruz. Aracın ilk neslinden itibaren kullanılan yan çıtalar ve stepnelik yine değişmeyen detaylar arasında. Tanıdık tasarımın yanında aracın boyutları ise bir miktar büyümüş. Önceki nesile göre 53 mm daha uzun olan aracın genişliği de 121 mm artmış.2019-Mercedes-Benz-G-Class-040Aracın dış tasarımı değişmezken iç bölüm ise yepyeni bir görünüme kavuşmuş. Yeni bir direksiyon, orta konsol ve döşemelerin sunulduğu araç, analog göstergelere sahip. Ancak müşteriler istenildiği takdirde 12.3 inçlik bilgi-eğlence sistemi ekranına eşlik eden aynı boyutlardaki dijital gösterge ekranına da sahip olabilecekler. Isıtmalı koltuklara ev sahipliği yapan araçta 7 hoparlörlü ses sistemi ve irili ufaklı birçok eşya gözüne yer verilmiş.

İç mekanı yeterli bulmayan müşteriler için oldukça uzun bir opsiyon listesi de mevcut. 16 hoparlörlü Burmester ses sistemi, deri döşemeler, ısıtma fonksiyonuna ek havalandırma ve masaj özellikli koltuklar bu opsiyonlardan sadece birkaçı. Daha fazla lüks arayanlar için ise kapılarda, gösterge panelinde ve orta konsolda Nappa deri döşemeye yer verilen Exlusive Interior Plus paketi bulunuyor.

Yeni nesil ile oldukça büyük bir gelişme kaydeden araçta gürültüyü, titreşimi ve sertliği azaltmak için çeşitli değişikliklere gidilmiş. Modelin artan boyutları, ek bacak, omuz ve dirsek mesafesi kazandırırken daha rahat bir yolculuk vaat ediyor.5G-Serisi’nin kaputunun altında ise ilk olarak 4.0 litrelik V8 motor bulunacak. 420 beygir ve 609 Nm tork üreten bu motor, gücünü 9 ileri otomatik şanzıman ile dört tekerleğe birden aktarabiliyor.

Artan boyutları ve konfor hissinin yanında yeni model selefine göre daha gelişmiş off-road karakterine sahip. Araca eklenen merdiven tipi olarak adlandırılan şasisi ve 3 adet diferansiyel kilidinin yanında bağımsız ön süspasiyon da aracın arazi kabiliyetine katkıda bulunuyor.

Tüm bu değişiklikler, aracın 31 derece yaklaşma ve 30 derece uzaklaşma açılarına sahip olmasını sağlıyor. Yerden yüksekliği de 241 mm’ye yükseltilen araç 70 cm’lik su geçişlerini de başarıyla gerçekleştirebiliyor.2019-Mercedes-Benz-G-Class-026Bu off-road özelliklerini yanı sıra modele eklenen yeni G modu ile aracın hız tepkileri, direksiyon hissi ve süspansiyon sistemlerinin sönümleme karakterleri değişebiliyor. Böylelikle yeni G-Serisi’nin araziye tam olarak uyum sağlayabileceği belirtildi.

Yeni G-Serisi’nde kullanılan AMG süspansiyonların ve 170 kg’lik diyetin sonucu olarak aracın arazi kabiliyetinin yanı sıra yol performansının da oldukça başarılı olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Lansmanının yapıldığı ABD’ye 2018 yılının sonunda gelmesi beklenen yeni G-Serisi, Almanya’da ise Haziran’da piyasaya sürülecek. Aracın Almanya fiyatı 107,040.50 € olarak açıklandı. Yeni modelin Türkiye’ye geliş tarihi ise henüz netlik kazanmadı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın