Mercedes-Benz’in yeni kompakt modelleri Finlandiya’da da üretilecek

0

Mercedes-Benz,  kompakt modellerini ürettiği fabrikalara bir yenisini daha ekliyor. Macarisan, Almanya ve Çin’de üretim yapan firma, yeni nesil kompakt modellerini bundan sonra Finlandiya’da da üretme kararı aldı.

Mercedes-Benz modellerini bir araya getirecek olan tesis Finlandinya’nın Uusikapunki şehrinde bulunacak. Bu tesisten sorumlu firma ise Mercedes-Benz’in 2013 yılından beri beraber çalıştığı Valmet Automotive olacak. Bu firma halihazırda güncel A-Serisi’ni üretmekle de yükümlüydü.

Alman otomobil üreticisinin üretim ve tedarik hizmetlerinden sorumlu yöneticisi Markus Shafer  ‘’Valmet Automotive ile birlikte çalışarak yeni kompakt araçlarımızın üretimi için ek üretim hacimleri yaratıyoruz. Profosyonel iş ortakları ile birlikte çalışmak, esnek ve verimli üretim ağımız için önemli bir stratejik dayanak oluşturuyor.’’ diye konuştu.

Mercedes-Benz’in kompakt modelleri arasında yenilenecek olan A-Serisi, CLA, B-Serisi ve GLA modellerinin dışında A-Serisi bazlı bir 4 kapılı sedan model de bulunuyor. Bu sedan araç Çin ve benzeri pazarlarda BMW 1 Serisi Sedan ve Audi A3 Sedan modelleri ile rekabet etmek için tasarlandı.

Bu modellerin dışında GLA ve GLC arasında konumlandırılması beklenen GLB isimli küçük SUV modelin de bu tesislerde üretilebileceği konuşuluyor.

Mercedes-Benz, kompakt modellerine yakın zamanda iki elektrikli model eklemeyi planlıyor. 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Generation EQ konsepti baz alınarak üretilmesi planlanan araçların birinin hachback diğerinin ise crossover modeller olması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın