Mercedes CLA Shooting Brake’in üretimine başlandı

2

Mercedes-Benz, ardarda objektiflere takılan kamuflajlı prototip testlerinin ardından aracı tanıttı ve nihayet CLA Shooting Brake modelinin üretimine başladı.

CLS Shooting Brake’in ardından “Shooting Brake” etiketine sahip ikinci model olan CLA Shooting Brake’in üretimi, aynı coupe-sedan CLA gibi Alman üreticinin Macaristan’daki Kecskemét fabrikasında gerçekleştirilecek. Abisi CLS Shooting Brake gibi sportiflik ve fonksiyonelliği bir arada sunan CLA Shooting Brake, arka koltukları yatırıldığında 1.354 litre hacminde bir alanı kullanıma sunuyor.

Produktion CLA Shooting Brake, MontageCLA Shooting Brake production, assembly

Motor kaputunun altında yer alması beklenen muhtemel güç ünitelerine değinmek gerekirse; ülkemizde pek taliplisi olmayacak olan 2.1 litre hacmindeki 4 silindirli dizel ünitenin, 136 bg güç & 300 Nm tork ve 177 bg güç & 350 Nm tork şeklinde iki farklı güç çıkışı sunacağını görüyoruz. Asıl talep yaşanacak olan 1.6 litrelik benzinli motorda ise, 122 bg güç & 200 Nm tork ve 156 bg güç & 250 Nm tork şeklinde iki seçenek mevcut. 2.0 litrelik benzinli ünite de 211 bg güç ve 350 Nm tork değeriyle hızlı SW meraklılarının aklını çelmeye çalışacak.

Produktion CLA Shooting Brake, RohbauCLA Shooting Brake production, body shop

Listenin zirvesinde yer alan CLA 45 AMG Shooting Brake de turbo beslemeli 4 silindirli 2.0 litre motorunun ürettiği 360 bg güç ve 450 Nm tork ile “downsizing” furyasının sadece ekonomi odaklı olmadığını kanıtlıyor. 7 ileri AMG SPEEDSHIFT çift kavramalı otomatik şanzıman eşleşen bu motor, dört tekerlekten çekiş sisteminin de katkısıyla CLA Shooting Brake’i 0’dan 100 km/s hıza yalnızca 4.7 saniyede ulaştırıyor. Maksimum hız ise elektronik olarak 250 km/s’de limitlendirilmiş.

Şu an siparişe açık olan otomobilin ilk teslimatlarının Mart ayında yapılması planlanıyor.

Yazar hakkında

2 yorum

Bir Cevap Yazın