Mercedes E-Serisi, Afrika’dan İngiltere’ye tek depo ile gitti

0

İngiliz gazeteci Andrew Frankel, hybrid dizel motora sahip otomobillerin ne kadar verimli olabileceğini test etmek amacıyla; tamamen standart bir Mercedes-Benz E300 Bluetec Hybrid ile Afrika’dan İngiltere’ye tek depo ile yola çıktı.

e300 bluetec2e300 bluetec3

Kuzey Afrika’nın Tangier bölgesinde deposu doldurulup depo kapağı mühürlenen otomobil; yaklaşık 26 saat süren yolculuğun sonunda iki kıta, dört ülke ve üç zaman dilimi değiştirerek İngiltere’deki Goodwood Hız Festivali’ne ulaştı ve böylece toplam 1968 kilometrelik yolculuğunu tamamlamış oldu.

e300 bluetec10e300 bluetec11

Testin asıl amacı Afrika’dan İngiltere’ye tek depo ile ulaşmak olsa da, Goodwood’a varıldığında E300 Bluetec Hybrid’in yol bilgisayarı 162 kilometre daha gidilebileceğini gösteriyordu. Bu da tek depo ile 2131 kilometrelik menzil anlamına geliyor. Kulağa imkansız gibi gelse de E-Serisi, yolculuk boyunca karşılaştığı yoğun sağanak yağış, sıkışık trafik, büyük rakım farkları gibi unsurlara rağmen 3.1 litre/100 km ortalama tüketim ile testi noktalamayı başardı.

e300 bluetec

Böylece E300 Bluetec Hybrid, opsiyonel olarak satın alınabilen 80 litrelik yakıt tankı sayesinde herhangi bir standart E-Serisi’nin gidebileceği en yüksek menzile ulaşmış oluyor.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın