Mercedes Me Connect Türkiye’de hizmete kapandı!

0

Mercedes-Benz’in otomobillerinde kullandığı ve müşterilerine araçlarının bazı özelliklerine uzaktan kontrol şansı veren Mercedes Me uygulaması, kullanılan SIM kartların Türkiye’de mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş işletmecilerden temin edilmesi zorunluluğu getirilmesi üzerine 15 Ocak itibariyle geçici olarak kullanılamayacağı açıklandı.

Mercedes Me Connect uygulamasının standart sunulan servisler kapsamında 2017 model üstü otomobillerde Mercedes-Benz acil çağrı sistemi, bakım yönetimi, uzaktan arıza teşhisi, kaza yönetimi ve arıza yönetimi hizmetleri sunuluyordu. Standart olarak sunulan Remote Online hizmetleri sayesinde ise uzaktan merkezi kilit kontrolü, uzaktan araç durumuna erişim, ilave ısıtıcının programlanması, park edilmiş konum bilgisi, araç takibi ve coğrafi sınırlandırma hizmetlerinden yararlanılabiliyordu. Remote Online donanımına ek olarak 360 derece kameralı park yardımcısı ve KEYLESS-GO donanımlı otomobiller ise araç dışından park etme yardımcısı özelliğine de sahipti.

Aldığımız bilgilere göre özetle Mercedes-Benz Türk’ün sattığı araçlardaki SIM kartların IMEI’lerini BTK’ya bildirmeyip kaydettirmediği için bu durumun patlak verdiği belirtiliyor.

Mercedes-Benz Türkiye konu ile ilgili yaptığı açıklamada,

”Sayın Müşterimiz,

T.C. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (“BTK”) tarafından alınan karara göre; araçlarda katma değerli hizmet sunumuna imkân sağlayan haberleşme sistemlerinde SIM kart kullanılması halinde; söz konusu SIM kartların, Türkiye’de mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş işletmecilerden temin edilmesi ve ilgili sunucularının (server) mevzuata uygun olarak Türkiye’de bulundurulması şartı getirilmiştir.

Hâlihazırda Mercedes me connect hizmetlerimiz, yurtdışındaki GSM operatörlerinden sağlanan SIM kartın dolaşımda olmasıyla (roaming) sağlanmaktadır. BTK’nın kararı doğrultusunda hizmet sunulabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmakta olup gerekli altyapı sağlanana kadar Mercedes me connect hizmetlerinin sunumu 15.01.2019 tarihi itibariyle sonlandırılacaktır.

Şirketimiz Mercedes-Benz Türk A.Ş., BTK’nın işbu kararı sebebiyle Mercedes me connect hizmetlerini sunamaz hale geldiğinden; hâlihazırda tarafı olduğunuz Mercedes me connect Hizmetlerinin Kullanımına Dair Kullanım Koşulları’nı (“Sözleşme) ve Sözleşme kapsamında sağlanan Mercedes me connect bilgi ve telematik hizmetlerini Madde 8.2 uyarınca işbu Fesih Bildirimi’nin tebliği tarihinden itibaren 30 gün sonra geçerli olacak şekilde sona erdirdiğimizi bildiririz. Kullanıcı hesabınızı ayrıca Mercedes me portal üzerinden giriş yaparak silebilirsiniz.

Mercedes me Adapter hizmetleri, işbu fesih bildiriminden etkilenmemektedir. Bu bağlamda ilgili hizmetlerin aracınız için uygulanabilirliğini Mercedes-Benz yetkili servislerinde kontrol ettirerek talep etmenizi tavsiye ederiz.

Yürürlükteki mevzuat değişikliği nedeniyle oluşan bu zorunlu ve bağlayıcı uygulama için göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Bu hizmetin sonlandırılması ve diğer tüm sorularınız için bize Mercedes-Benz İletişim Hattı (444 62 44) aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,

Mercedes-Benz Türk A.Ş.”

ifadelerine yer verirken, Mercedes Me’nin Türkiye’de ne zaman tekrar kullanılabileceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

27cacaa466d8024607be8c0af5bf01a4

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın