Nissan, 5 yıl içinde 6 yeni elektrikli otomobil tanıtacak

0

Nissan, Leaf modeli ile birlikte elektrikli model pazarında oldukça önemli bir yere sahip. Ancak bu durum Japon markaya yeterli gelmiş gibi görünmüyor.

Elektrikli model yelpazesini genişletmek isteyen Nissan’ın önümüzdeki beş sene içerisinde altı yeni elektrikli model üretmek istediği iddia edildi. Yapılan habere göre, yeni modellerin dört tanesi Nissan logosu taşırken diğer araç ise Infiniti markası adı altında piyasaya çıkacak.

Haberler, Nissan’ın aktarma organı şefi Toshihiro Hirai’nin, Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının 2022 yılına kadar 12 adet elektrikli otomobil ortaya koyacağını söylemesinin ardından yapıldı. Altı modelin Nissan ve Infiniti markaları için geliştirildiği belirtilirken diğer altı modelin ise Renault ve Mitsubishi logoları taşıyacağı söyleniyor.  Dacia ve Datsun markalarının da düşük bütçeler için elektrikli modeller üretebileceği gelen iddialar arasında.renault-zeRenault-Nissan-Mitsubishi, şuanda dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi konumundalar. Ortaklık geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde Tesla’nın 24.950 adetlik satışına karşılık 36.723 elektrikli araç sartışı gerçekleştirdi. Fransız ve Japon ortaklığı, Nissan Leaf, Renault Zoe ve Mitsubishi Outlander PHEV gibi modellerin satışını gerçekleştiriyor.

Renault, Zoe’ye ek olarak ticari Kangoo ve Master modellerinin elektrikli versiyonlarını Avrupa pazarında sunuyor.  Ayrıca şehiriçi kullanımı için Twizy modeli de yine Fransız markanın yelpazesi arasında. Markanın daha önce Fluence ZE olarak bilinen modeli de Renault Samsung SM3 adı altında Güney Kore’de varlığını sürdürüyor.

Elektrikli modeller konusunda yeni atılımlar yapmak isteyen Nissan da özellikle Amerika’da menzili genişletilmiş plug-in hybrid modeller sunmak için planlar yapıyor. Ayrıca, markanın ana modellerinden birinin de önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli olarak sunulacak. Hangi aracın elektrikli güç ünitesine kavuşacağı henüz net değil ancak sedan modeller Maxima ve Altima modelleri bu konuda öne çıkıyor.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın