Porsche, 2017 yılının ilk yarısının satış rakamlarını açıkladı

0

Bir zamanlar sadece spor araba üreten Porsche, model gamına eklediği iki SUV modeli Cayenne ve Macan’ın  yanı sıra süper salon modeli Panamera ile bu tabuyu çoktan yıktı. Bu üç model ile daha fazla kitleye hitap eden Alman üretici, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satış rakamlarında %7’lik bir artış yakaladı ve yılın ilk 6 ayındaki satış rekorunu kırmış oldu.

2017’in ilk 6 ayında toplamda 126.497 adet satış yapan markanın bu dönemde en çok sattığı model 50.000 barajını geçen Macan oldu. 35.601 adetlik satış ile Cayenne kardeşini takip etti. Panamera’nın satışları da %54 oranında artan markanın 718 Boxster ve 718 Cayman modelleri markanın başarılı satış rakamlarına ulaşan diğer modelleri olarak kayda geçti.

Porsche-Panamera-Sport-Turismo-2Asya, Afrika ve Ortadoğu bölgesi markanın satışlarının en fazla olduğu bölge olarak dikkat çekti. Bu bölgedeki satışlar %10 oranında artarak 50.097 olurken Çin’deki satışların %18’lik artış göstererek 35.864 rakamına ulaşması bu başarıdaki en büyük etmen olarak görülüyor.

Alman otomobil üreticisi, Almanya’da 15.474 adet olmak üzere Avrupa’da toplamda 42.972 adetlik satış gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde de %3 artış yakalayan şirket 27.568 adet araç satarken Amerika kıtasındaki toplam satış rakamı ise 33.428 olarak açıklandı.

Satışlar hakkında konuşan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Detlev von Platen, ‘’ Müşterilerimizden aldığımız coşkulu tepki inanılmaz derecede. Panamera’nın plug-in hybrid ve Sport Turismo versiyonları bize daha da ivme kazandıracak.’’ açıklamalarında bulundu. Von Platen ayrıca ‘’ Porsche’nin sunduğu son derece cazip ürünler ve benzersiz marka deneyimi başarımızın temelini oluşturuyor. ” ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.

porsche-sales-january-june-2017

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın