Porsche Cayenne Coupe, BMW X6 için geldi

0

Üçüncü nesil Porsche Cayenne, eğimli tavan çizgisi ve sportif tasarımı ile yeni bir versiyona kavuştu: Porsche Cayenne Coupe.

Porsche, standart modele göre daha keskin çizgilere sahip olan versiyonun arka tasarımının tamamen benzersiz olduğu iddiasında. Adaptif bir arka spoylere sahip olan modelde panaromik cam tavan ise standart olarak sunuluyor. Karbon fiber tavan ise opsiyon listesinde yer alıyor.

Yeni modelleri hakkında konuşan Porsche başkanı Oliver Blume, ”Coupe mevcut Cayenne’nin tüm teknik özelliklerini içeriyor, ancak daha daha yenilikçi, atletik ve duygusal olarak daha dinamik bir tasarıma ve yeni teknik detaylara sahip.” ifadelerini kullandı.7790ed0a-porsche-cayenne-coupe-carscoops13Cayenne Coupe ayrıca standart versiyona kıyasla daha yatay bir ön cam ve A sütununu sahipken, aracın tavanı yaklaşık olarak 19,8 mm) daha alçak tasarlanmış. Diğer tasarım özellikleri arasında yeniden tasarlanan arka kapılar, kelebek camlar, tamponun içine yerleştirilmiş plakalık ve ayrıca 90 km/s’nin üzerindeki hızlarda 134,6 mm genişleyen daha önce bahsettiğimiz aktif arka spoyler yer alıyor.

Bu arada karbon fiber tavan seçeneği Cayenne modellerinde ilk defa kullanılırken sadece Coupe versiyonlarda tercih edilebilecek. Bu seçenek, 22 inçlik GT-Design jantlar, Pepita koltuklar, karbon fiber ve Alcantara iç döşemeleri de içinde barındıran üç farklı spor paketle alınabiliyor. Cayenne Turbo Coupe’de, pakette ayrıca spor egzoz sistemi de bulunuyor.

Cayenne Coupe, standart olarak Sport Chrono Paketi ve 20 inç jantlar ile birlikte Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi’ne (PASM) sahiptir. Ayrıca standart olarak sekiz farklı yönde ayarlanabilen spor koltuklara ve arka koltuklara da ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte, alıcılar konforlu arka koltukları da ücretsiz olarak tercih edebilecekler. Arka bölümde oturmaktan bahsetmişken, Coupe versiyonda standart modele kıyasla 30 mm daha alçakta oturacaksınız. 421ddccd-porsche-cayenne-coupe-carscoops6Sportif tasarımının yanı sıra kullanışlılık anlamında da öne çıkan Cayenne Coupe, 622 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor. Bu değer koltuklar yatırıldığında ise 1.537 litreye ulaşıyor. Turbo versiyonun sırasıyla 600 ve 1.509 litrelik yükleme değerleriyle diğer versiyonlara göre daha az hacim sunduğunu da hatırlatalım.

Müşteriler ilk olarak yeni Cayenne Coupe’yı iki farklı motor seçeneği ile satın alabilecekler. 340 beygir güç ve 450 Nm tork sunan 3.0 litrelik V6 motor giriş seviyesini oluşturuyor. 0’dan 100 km/s hıza 6 saniyenin altında çıkan bu modelin son hızı ise 243 km/s olarak açıklandı.

Model gamının tepesinde yatacak olan Porsche Cayenne Turbo Coupe ise 4.0 litrelik V8 motorundan 549 beygir güç ve 768 Nm tork elde edebiliyor. 100 km/s hıza ulaşmak için 4 saniyeden biraz daha kısa bir zamana ihtiyaç duyan bu modelin son hızı 286 km/s.

Cayenne Coupe ile BMW X6, Audi Q8 ve Mercedes-Benz GLE Coupe’ye rakip olacak olan Porsche’nin ne kadar başarılı olacağını ise bekleyip göreceğiz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın