Yeni nesil Porsche Cayenne resmi olarak tanıtıldı

0

Porsche, yeni nesil Cayenne modelini Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde resmi olarak tanıttı. Daha önce çekilen casus fotoğraflarından  ve teaser görüntülerinden ipuçları aldığımız aracın üzerindeki örtüler tamamen kaldırıldı.

Ön tarafta evrimsel bir tasarıma sahip olan model bu bölümde daha geniş hava girişlerine ve yeni LED farlara sahip. Tanıdık tasarım arka bölüme geçtikçe de devam ediyor ancak yeni model sahip olduğu daha alçak tavan çizgisi ile selefine göre daha sportif bir duruş sergiliyor. Arka bölüme geçtiğimizde ise Porsche Panamera SportTurismo modelini anımsatan stop lambalarını görüyoruz. Yeni model ayrıca daha büyük alaşım jantlar ile donatılmış.

Asıl yenilikler ise aracın iç mekanında bulunuyor. Aracın yeni orta konsolunda çeşitli dijital ve analog  düğmelere yer verilirken internet bağlantısı bulunan bilgi-eğlence sisteminin sahip olduğu 12.3 inçlik ekran oldukça dikkat çekiyor.

Porsche-Cayenne-93 kollu spor direksiyonun arkasına iki adet 7 inçlik ekranın yanında bir adet analog takometre bulunan gösterge tablosu yerleştirilmiş. Bose ve Burmaster ses sistemleri araçta dikkat çeken bir diğer detay. Aracın devasa bagajının hacmi ise 770 litre olarak açıklandı.

Aracın kaputunun altında ise 340 beygir gücü ve 450 Nm tork üretebilen 3.0 litrelik V6 güç ünitesi de dahil olmak üzere çeşitli motor seçenekleri bulunacak. Yeni 8 ileri otomatik şanzıman ile gücünü 4 tekerleğe birden aktarabilen bu motor Sport Chrono Package donanımına sahip aracı 5.9 saniyede 100 km/s hıza çıkarabiliyor.

Cayenne S modelinde ise 440 beygir güç 550 Nm tork değeri sunan 2.9 litrelik çift turbo destekli V6 motor yer alacak. Güçlenen motor sayesinde araç 100 km/s sürate 4.9 saniyede çıkmayı başarırken aracın son hızı ise 265 km/s olarak açıklandı. Yeni modelin ortaya çıkan bu verileri aracın sadece otobanlar için üretildiğini düşündürüyor olabilir ancak Porsche, yeni modelin en kötü hava ve yol şartlarında da test edildiği söylüyor.

Porsche-Cayenne-7Aracın artan güç seviyesinin yanında kullanılan alüminyum parçaların sağladığı 65 kilogramlık avantaj aracın bu performans değerlerini göstermesinde katkıda bulunuyor. Aracın toplam ağırlığı ise 1985 kg.

Aracın nasıl gittiğinden bahsettik, peki araç nasıl duruyor? Porsche, bu ağır ve hızlı modeli durdurmak için özel tungsten karbür kaplamalı dökme demir diskten oluşan yeni Porsche Yüzey Kaplamalı Fren seçeneği sunuyor. Alman marka, kaplamanın sürtünmeyi arttırırken aşınmayı da azalttığını belirtti.

Aracın sürücü asistanı sistemlerine değinecek olursak, yeni modelde adaptif hız sabitleyici, gece görüş asistanı, şerit değiştirme asistanı, şerit takip asistanı ve trafik asistanı gibi donanımlara yer verilmiş.

Porsche, yeni Cayenne için Almanya’da sipariş almaya başladı. Aracın bu ülkedeki başlangıç fiyatı 74.828 Euro olarak açıklandı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın