Porsche Cayman GT4 Clubsport Concept tanıtıldı

0

Porsche, Cayman GT4 Clubsport Rallye konseptinin üzerindeki örtüleri sessiz sedasız kaldırdı. Bu ayın ilerleyen dönemlerinde Rallye Deutchland’da görücüye çıkacak olan konsept, standart Cayman GT4 Clubsport modelinin ralli için özel geliştirilmiş bir versiyonu.

Konsept modelde yer alan yardımcı aydınlatma üniteleri aracın ralli karakterini ortaya koyarken tavandaki ek hava girişi de bu duruşu destekliyor. Ek gövde panelleri ve arazi lastikleri ile donatılmış hafif jantların yanında takla kafesi de konsept modeldeki yerini almış.

Her ne kadar Porsche ayrıntıları paylaşmasa da konsept modelde standart Cayman Clubsport GT4’de yer alan 385 beygir gücündeki 3.8 litrelik 6 silindirli üniteye yer verildiğini düşünüyoruz. Bu motorun 6 ileri PDK şanzıman ile eşletirildiği de yapılan iddialar arasında. 95adbd8e-porsche-cayman-gt4-clubsport-rallye-concept-4Alman üreticinin ağzı yeni modeli hakkında oldukça sıkı ancak, konsept modelin direksiyonunun başına Romain Dumas’ın geçecek olması, aracın yarışta yer alacağı iddialarını da güçlendirdi. Dumas geçtiğimiz günlerde de Volkswagen ID R ile 7 dakika 57.148 saniyelik derecesiyle Pikes Peak Uluslararası Tırmanma rekorunu da ele geçirmişti.

Tüm bunların ardından Porsche, model hakkında geri bildirim için Rallye Deutschland’ı kullanacaklarını doğruladı. Bu geri bildirimler, gelecekteki modeller ile benzer araçlar geliştirilebilmek için kullanılacak. Bu yılın sonlarına doğru karar alması beklenen markanın, aracın üretim modeli için yeni 718 Cayman GT4 ve olası Clubsport versiyonu baz alacağını söyleyebiliriz.

Yeni nesil Cayman GT4 Clubsport hakkında ise şimdilik çok az şey biliyoruz. 2019’da çıkması beklenen modelin daha fazla güce ve yere basma kuvvetine sahip olacağı iddia ediliyor. Yeni modelin sürüşünün de daha kolay olması beklenirken üretiminin sınırlanmayacak olması da ulaşılabilirliğini arttıracaktır.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın