Putin’in yeni makam aracı başkanlık töreninde yola çıktı

0

Vladimir Putin, dördüncü kez Rusya Devlet Başkanı olarak göreve başlarken törende özel bir konuk da vardı; yeni başkanlık makam aracı.

Cortege/Kortezh projesi kapsamında geliştirilen başkanlık aracı Putin’e Kremlin Saray’ına kadar eşlik etti. Genel olarak Rolls-Royce modellerine olan benzerliğiyle dikkat çeken Auros logolu araç, geniş bir ön ızgaraya ev sahipliği yapıyor. LED farlara yer verilen aracın geniş hava girişleri ise krom detaylarla süslenmiş.

Arka bölüme doğru ilerlediğimizde çıkıntılı bir kaput ve ön çamurluğa entegre edilmiş başkanlık bayrağını görüyoruz. Bu özel aracın jantlarında ve aynalarında da yine RR’den izler görmek mümkün. Bolca krom malzemenin kullanıldığı aracın pencereleri de yine bu malzemeyle çevrelenmiş.

Aracın teknik detayları henüz açıklanmadı ancak alınan bilgilere göre makam otomobili önümüzdeki birkaç gün içinde halka tanıtılacak. Kaputun altında ne tür bir motor yattığı gizemini korurken daha önce paylaşılan göseller ise başkanlık limuzininin deri koltuklar, ahşap ve metalik döşemeler ile süslenmiş lüks bir iç mekana sahip olduğunu göstermişti. Aracın arka bölümünde orta konsol ile birbirinden ayrılan ve karşılıklı olarak yerleştirilen dört adet koltuk yer aldığını da daha önce görmüştük.

Başkanlık makam aracı, Cortege/Kortezh projesi kapsamında geliştirilen birçok farklı araçtan sadece biri. Proje kapsamında ilerleyen aşamalarda geleneksel bir sedanın yanı sıra crossover ve minivan modelleri de görebiliriz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın