Renault Twizy, Mercedes-AMG GT R’e karşı ama durumlar biraz farklı

0

Drag yarışlarında genellikle birbirleri ile güç dengesi yakın olan araçların yarıştığını görürüz ancak Top Gear, Mercedes-AMG GT R ve Renault Twizy’yi eşleştirerek yine farklı bir karşılaşma ile durumları oldukça değiştiriyor.

Evet doğru duydunuz, bir tarafta 450 kg’lik gövdesini 17 beygir güç ve 57 Nm tork üreten elektrik motoruyla hareket ettiren standart donanımlı Renault Twizy Dynamique. Diğer tarafta ise 4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 motorundan 585 beygir güç ve 700 nm tork elde edebilen Mercedes-AMG GT R.

Bunun pek de adil olmayan bir eşleşme olduğunu anlamak için otomobil uzmanı olmanıza gerek yok. Mercedes-AMG GT R, 0-100 km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlarken, Renault Twizy’yi kullanırken bu hıza çıkabilmeniz büyük ihtimalle yokuş aşağı gidiyor olmanız gerekiyor olacak.

Peki bu yarış nasıl daha çekişmeli bir hal alabilirdi? Bunun üzerine kafa yoran program yapımcıları AMG GT R’nin geri geri gitmesine karar vermişler. Süper otomobil her ne kadar normal durumda 316 km/s hızla gidebilirken, geri geri giderken sadece 61 km/s hıza çıkabiliyor. Twizy de tam da bu durumda 80 km/s’lik azami hızıyla avantaj elde ediyor. Sonuç ne mi? Oldukça çekişmeli ve eğlenceli bir drag yarışı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın