Renault, yeni 1.3 litrelik turbo benzinli motorunu tanıttı

0

Renault, Nissan ve Mercedes-Benz’in yardımıyla geliştirilen yeni direkt enjeksiyonlu turboşarjlı benzinli motorunu sundu. Üç farklı güç seviyesine sahip olacak olan ünite ilk olarak Scenic ve Grand Scenic modellerinde kullanılacak.

115, 140 ve 160 beygir seçenekleri olacak olan motorun 115 beygirlik versiyonu sadece manuel şanzımanla sunulurken diğer seçenekler manuel veya çift kavramalı EDC şanzımanla tercih edilebilecek. Renault, ilerleyen süreçte yeni güç ünitesini diğer modellerinde de kullanmayı hedefliyor.

Renault-Nissan Grubu’nun yöneticisi Philippe Brunet yeni motor hakkında, ” Energy TCe 130 ile karşılaştırıldığında, yeni Energy TCe 140, 1500 devirden 3,500 rpm’e kadar daha geniş bir devir bandında 35 Nm’lik ek tork sunuyor.” ifadesini kullandı.renault-new-gen-petrol-engine-3Yeni motorda, Nissan GT-R modelinde de kullanılan sürtünmeyi azaltan ve ısı aktarımını optimize etmeye yardım eden, Bore Spray Coating olarak adlandırılan yeni silindir teknolojisinin kullanıldığı belirtildi. Ayrıca, enjeksiyon basıncını arttıran sistem, geliştirilmiş yakıt/hava karışımı için özel bir yanma odasına sahip.

Renault, bu güç ünitesinin düşük devirlerde daha fazla tork sunmasının yanı sıra yüksek devirlerde daha doğrusal tork sunduğunu ve böylece sürüş konforunu arttırdığını belirtirken motorun orta devirlerde daha iyi tepkiye sahip olması nedeniyle ara hızlanmalarda daha başarılı bir grafik çizeceği iddiasında.

Yeni ünitenin Scenic ve Grand Scenin modelleri dışında hangi modellerde kullanılacağı henüz açıklanmazken diğer markalardan da henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Renault’un neredeyse tüm modellerinde bu motoruna yer vermesi bekleniyor. Scenic ve Grand Scenic modellerinin an itibariyle ülkemizde sunulmaması itibariyle bu motorun ülkemize ilk olarak hangi modeller gireceği de henüz bilinmiyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın