Renault’da eylemler bitti, üretim tekrar başladı

0

Oyak Renault, yaptığı açıklamada üretimin tekrar başladığını duyurdu. Duyuruyu aşağıda bulabilirsiniz:

Türkiye’nin ve Bursa’nın can damarı olan otomotiv sektöründe, 15 Mayıs 2015 tarihinde başlayan ve üretimin durmasına neden olan eylemlerin etkilediği Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda, 26 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen toplantı sonucunda fabrikamız içindeki eylemlere bugün itibariyle son verildi. Oyak Renault, 27 Mayıs 2015 tarihinde, saat 08:00 – 16:00 vardiyasıyla normal üretim düzenine geçmiş bulunuyor.

Yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş sözleşmesi feshedilmeyecek ve cezai başvurular geri alınacak. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları tarafından tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınmaktadır. Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konu ile ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak, 1 ay içerisinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacak. Analizi yapılacak iyileştirmelere mahsuben; 1 hafta içinde, çalışanlara net 1.000,00 TL avans ödemesi yapılacak. Her yılsonunda çalışanlara kalite, iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup, prim miktarı asgari net 600,00 TL olacak. Ayrıca banka maaş ödemeleri promosyonu olarak net 480,00 TL ortalama bir prim ödemesi de yapılacak. İş bu şartlar, 27 Mayıs tarihinde işbaşı yapan mavi yakalı çalışanlarımız için geçerli olacak.

Oyak Renault olarak, fabrikamızda sağlanan bu mutabakatın otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntılı dönemi sona erdirmesini ve sektörümüzün iş barışı içerisinde ülkemiz ekonomisine katkılarının devam etmesini temenni ederiz.

Fabrikamızın ve çalışanlarımızın geleceği için olumlu bir şekilde neticelenen bu sürecin herkese hayırlı olmasını diliyoruz.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın