Rolls-Royce Cullinan 10 Mayıs’ta tanıtılıyor

0

Dünya’nın muhtemelen en lüks SUV modeli olacak olan Rolls-Royce Cullinan’ın 10 Mayıs tarihinde tanıtılacağı açıklandı. Yeni model Perşembe günü Türkiye saati ile 14.00’da görücüye çıkacak.

İngiliz marka, ayrıntılar konusunda ağzını sıkı tutsa da SUV modelin Phantom’un ayak izlerini takip edeceğini düşünüyoruz. Dikdörtgen farlarla çevrelenmiş belirgin bir ön ızgaraya ev sahipliği yapacak olan model, belirgin omuz çizgileri, ters açılan kapıları ve çift egzoz çıkışıyla da dikkat çekiyor. Cullinan’ın arka bölümde de Phantom modelinden izler taşıması bekleniyor.

Tasarımı konusunda şimdiden farklı fikirlerin öne atıldığı modelin sunduğu lüks ise tartışmaya kapalı. Birinci sınıf deri döşemeler, ahşap kaplamalar ve metalik aksanların kullanılması beklenen iç mekanda ayrıca dijital gösterge paneline yer verilecek. Cullinan’ın en dikkat çekici özelliği ise şüphesiz bir düğme yardımıyla bagaj kapağının altından çıkan deri sandalyeler ve bir kokteyl masası olacak.Rolls-Royce-Cullinan-10Cullinan, ‘Lüks Mimari’ adı verilen alüminyum bir platform üzerinde yükselecek. İlk olarak Phantom modelinde kullanılan bu platform ilerleyen yıllarda tüm Rolls-Royce modellerinde kullanılmaya başlanacak.

Aracın teknik bilgileri de henüz resmiyet kazanmadı ancak tıpkı Phantom modelinde olduğu gibi Cullinan’ın kaputunun altında 6.75 litrelik çift turbo beslemeli V12 motorun görev yapması bekleniyor. 570 beygir güç ve 900 Nm tork üretebilen bu ünite, gücünü 8 ileri otomatik şanzıman ile özel olarak geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemine iletecek.

Cullinan’da Rolls-Royce’nin genlerinde olduğu gibi peformanstan çok konforun öne çıkacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden, lüks SUV modelde Phantom’da da kullanılan, saniyede milyonlarca hesaplama yapabilen, direksiyon ve gaz tepkilerini de bu verilere göre ayarlayabilen havalı süspansiyon sistemini de içinde barındırmasını bekliyoruz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın