Rolls-Royce’nin lüks SUV yorumu: Cullinan

0

Rolls-Royce’nin ilk SUV modeli Cullinan tanıtıldı. Adını şimdiye kadar bulunan en büyük elmastan alan Cullinan, lüks konusunda SUV sınıfına yeni bir soluk getiriyor.

Rolls Royce, Cullinan’ı ‘otantik, lüks off-road seyahat fikrini ilk kez gerçeğe dönüştüren yüksek gövdeli bir arazi aracı’ olarak tanımlarken markanın SUV model üretmesinde en büyük etkenin müşteriler olduğu aktarıldı.

Lüks SUV model, daha önce Phantom’da da kullanılan yeni alüminyum ‘Architecture of Luxury’ platformu üzerinde yükselecek. Kaputun altında ise 563 beygir güç ve 1.600 devirden itibaren 850 Nm tork üretebilen 6.75 litrelik V12 motor yer alıyor. Konu Rolls-Royce olunca 0-100 km/s hızlanma süresi paylaşılmadı tabi ama Cullinan’ın azami hızı ise 250 km/s olarak açıklandı.Rolls-Royce-Cullinan-1-1Aracın geliştirilen havalı süspansiyonları daha geniş hava desteklerine kavuşurken daha fazla hava hacmine sahip hale getirilmiş. Bu sayede SUV modelin Rolls-Royce’nin ifade ettiği gibi ‘Sihirli Halı’ sürüşünü sunması sağlanmış. Aracın ön aksları yeni bir çift salıncaklı tasarıma sahipken arka bölümde 5 kollu bir düzenek tercih edilmiş.

Yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi ile sunulacak olan modelde ‘Everywhere’ olarak adlandırılan ve aracın her türlü yüzeyde zorlanmadan ilerlemesine olanak sağlayan sürüş modu sunuluyor. Rolls-Royce Cullinan ayrıca 540 mm’lik su geçiş yüksekliğiyle lüks SUV sınıfında lider konumda. Arazi sürüşleri sırasında da Cullinan’ın aktif süspansiyon sistemi, tüm tekerleklerin sürekli olarak toprağa temas etmesini sağlamak için herhangi bir tekerleği aktif olarak aşağı yönlendiren bir hava kompresörüne sahip olacak.

Piyasadaki en lüks SUV model olan Cullinan, 5431 mm uzunluğu, 2164 mm genişliği ve 1835 mm yüksekliğe sahip. 3.3 metrelik dingil açıklığıyla dikkat çeken modelin boş ağırlığı ise 2.660 kg. Bu rakamları muhtemel en büyük rakibi Bentley Bentayga ile karşılaştırdığımızda Cullinan’ın 200 mm uzun, 166 mm daha geniş ve dingil mesafesinin de 303 mm olduğunu görüyoruz.Rolls-Royce-Cullinan-21Tasarım anlamında genel olarak Rolls-Royce çizgilerinin hakim olduğu SUV modelin ön bölümünde İngiliz markanın imzası niteliğinde olan dikdörtgen formlu büyük ızgara göze çarpıyor. Ön bölümde yer verilen geniş hava girişleri ise aracın daha heybetli görünmesini sağlamış. Bolca krom malzemenin kullanıldığı aracın arka bölümü ise farklı bir duruş ortaya koyuyor. Bu bölümde çift egzoz çıkışı ve metalik tampon koruma elemanıyla aracın tarzına katkıda bulunulmuş.

Aracın iç mekanına geçecek olursak, diğer Rolls-Royce modellerine göre daha kalın ve küçük bir direksiyon simidi kullanılan Cullinan’da merkezi dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ekranına yer verilmiş. Beklediğimiz gibi çeşitli güvenlik teknolojileri ile donatılan araç, yaya ve vahşi yaşam destekli gündüz ve gece görüş sistemine sahip. 4 kameraya sahip Uyarı Sistemi çok yönlü ve tepeden görüş sağlarken Aktif Hız Sabitleyici, Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Asistanı gibi sistemler de Cullinan’da yer alan güvenlik teknolojileri arasında. Bunların dışında, yüksek çözünürlüklü baş-üstü ekran göstergesi, Wi-Fi Hotspot, en gelişmiş navigasyon ve eğlence sistemleri de Cullinan’ın sahip olduğu oyuncaklardan birkaçı.Rolls-Royce-Cullinan-8-1Lüks detaylarla dikkat çeken Cullinan, müşterilerine arka bölümde iki farklı koltuk düzeni seçeneği sunacak. Bu düzeneklerden biri standart koltuklardan oluşurken daha lüks seçenekte ise orta konsolla birbirinden ayrılan iki koltuk sunuluyor. Arka bölümdeki bir diğer lüks detay ise kabini bagaj bölmesinden ayıran cam bölme. Bu cam sayesinde kabinin sessizliğinin korunması sağlanırken bagaj bölmesi açıldığında dahi iç mekanın sıcaklığının değişmemesi hedeflenmiş. Yeni Rolls Royce Cullinan ayrıca, daha kolay iniş ve binişler için otomatik olarak 40 mm kadar alçalırken aracın kabini tamamen düz bir zemine sahip.

560 litrelik bagaj hacmine sahip olan modelde bu bölümde kullanılan raf kaldırıldığında ise hacim 600 litreye ulaşıyor. Şimdiye kadar üretilen en pratik Rolls-Royce olan Cullinan’ın arka koltukları da katlanarak 1.930 litrelik yükleme alanı oluşturabiliyor, bu alana 2.245 mm uzunluğa kadar malzemeler yüklenebilecek. Lüks SUV modelde en çok dikkat çeken özelliği ise bagaj kapağı kaldırıldığında ortaya çıkan bir çift özel koltuk. Küçük bir masa ile desteklenen bu sistem ile Rolls-Royce yine farkını ortaya koymuş.

SUV sınıfına yeni bir soluk getirecek olan Cullinan’ın ABD fiyatı 325.000 Dolar olarak açıklandı. Son derece uzun opsiyon listesi ile fiyatın hangi düzeye çıkacağını ise ancak müşteriler belirleyebilecek.

 

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın