Seat Ibiza Cupra Cenevre’ye hazır

0

Seat’ın yaptığı açıklamaya ve gelen son haberlerin aksine, İspanyol marka yeni İbiza modelinin performanslı versiyonunu tanıtmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Seat’ın performans alt markası Cupra‘nın logolarını taşıyan araç önümüzdeki ay Cenevre Otomobil Fuarı’nda Leon Cupra R ile birlikte sergilenecek. Ancak CupraSport adlı Instagram kullanıcısın ortaya çıkardığı görseller sayesinde ateşli hatchback modeli çok daha önce görme fırsatı yakaladık.

Standart Ibiza’dan farklı olarak Seat logoları yerine Cupra logolarının yer verildiği araçta ayrıca karbon fiber lip eklentisine sahip agresif bir ön tampon, daha geniş ön ızgara ve tavana entegre edilmiş daha büyük bir spoyler yer alıyor. 2019-seat-ibiza-cupra-7Aracın dış bölümündeki Cupra esintileri iç mekanda da etkisini sürdürüyor. Karbon fiber görünümlü yeni bir ön konsol kaplamasına  yer verilen Ibiza Cupra’nın direksiyon simidi, el freni ve spor koltukları ise Alcantara döşeme ile kaplanmış.

Yeni performanslı süpermininin kaputunun altında Volkswagen Polo GTI’da da kullanılan 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motorun kullanılacağına inanılıyor. Bahsi geçen bu motor, Polo GTI’ya 200 beygir güç ve 320 Nm tork sağlıyordu. Ibiza Cupra’da da bu değerlerin korunması bekleniyor.

Görüntülenen araçta ayrıca DSG şanzımanın kullanıldığını görüyoruz. Bu şanzımanın da Polo GTI’da kullanılan 6 ileri çift kavramalı şanzıman ile eş değer olduğunu düşünüyoruz.

Her iki modelde de aynı motor ve şanzıman ikilisinin kullanılmasına kesin gözüyle bakılırken Ibiza Cupra, Polo GTI’nın 6.7 saniyelik 0-100 Km/s hızlanma süresine ve 237 km/s’lik azami hızına yakın değerlere sahip olacaktır.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın