Seat’tan ayrılan Cupra ilk modellerini Cenevre’ye getirecek

0

Seat’ın performans alt markası Cupra, geçtiğimiz yıl İspanyol üreticiden ayrılarak bağımsız bir marka haline gelmişti. Bağımsızlığını ilan eden Cupra’nın ilk modelleri ise Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.

Yeni modelleri görmek için ise Cenevre Otomobil Fuarı’nı beklememize gerek kalmayacak. İspanyol üretici, yeni modellerini sergilemek için 22 Şubat tarihinde uluslararası bir medya etkinliği düzenleyecek, Cupra logolu ilk otomobilleri de bu etkinlikte görme fırsatı yakalayacağız.

Şirket, konu hakkında yaptığı açıklamada “Cupra her zaman Seat’ın en sportif ifadesi olmuştur. Şirketin kendi ruhunu, kendi DNA’sını ve kendi kimliğini yeni bir varlık haline getirme zamanı geldi.” ifadelerine yer verdi.

Şuanda Seat’ın Cupra uzantısına sahip tek otomobili Leon. Volkswagen Golf temel alınarak üretilen kompakt hatcbackin ateşli versiyonu 300 beygir güç üreten 2.0 litrelik TSI motora ev sahipliği yapıyor. Sınırlı sayıda üretilen Leon Cupra R ise 310 beygir güce sahip.

Yakın zamanda Cupra logolu araçlara markanın SUV modeli Ateca’nın da katılması beklenirken ilerleyen dönemde model gamına katılacak coupe formlu bir SUV de Cupra takısı alabilir.

Seat’ın Ibiza Cupra planlarının olmadığını açıklaması ise küçük hot-hatch meraklılarını ise üzecektir. Şirket ateşli hatchback hakkında gelen sorular üzerine, bu segmentte yer alan performanslı hatchback modellere yeteri kadar talep olmadığını belirtti.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın