Sergio Marchionne: “Alfa Romeo’yu satmayacağız.”

0

İtalya merkezli Fiat Grubu’nun CEO’su Sergio Marchionne; grubun şemsiyesi altında bulunan Alfa Romeo’nun satılmayacağını fakat satışların kötü seyrettiği Avrupa’da araç maliyetlerini aşağı çekmek için diğer markalarla Alfa Romeo konusunda işbirliği yapabileceklerini belirtti.

Alfa Romeo, Marchionne’in 10 yıllık görev süresi boyunca kâr eden bir marka olamadı. Buna sebep olarak; 159 ve 156 modellerinin başlattığı yukarı yönlü ivmenin devamında model gamının oldukça boş bırakılması gösterilebilir. Şu anda 4C haricinde Alfa Romeo müşterilerini bayilerde bekleyen yalnızca iki model var: Mito ve Giulietta. Fakat Marchionne’in görünür niyeti; şeytanın bacağını kırıp Alfa Romeo’yu eski şaşalı günlerine döndürmek.

alfa_romeo_147_quadrifoglio_verde_8

Bu bağlamda Fiat’ın elinde iddialı bir yol haritası mevcut. Bu haritaya göre; 2018 yılına kadar Alfa Romeo bünyesi altında sekiz yeni model piyasaya sürülecek. Yeni modeller; arkadan veya dört tekerlekten çekiş seçeneklerine uyumlu, 50:50 ön:arka ağırlık dağılımına sahip modellere imkan tanıyacak ve Giorgio olarak adlandırılan bir platform üzerinde yükselecek. İki tanesi SUV olmak üzere, piyasaya sürülecek sekiz yeni model sayesinde geçen yıl 74.000 adet olarak gerçekleşen satış adetlerinin 400.000 adet/yıl seviyesine getirilmesi hedefleniyor. Bu planlar için ayrılan bütçe ise; şu an için 5 milyar Euro civarında. Bu uzun yolculuğun ilk somut adımı ise büyük ihtimalle 2015 yılı sonunda yollara çıkacak olan, 159 modelinin halefi konumundaki Giulia modeli olacak.

Volkswagen AG, 2010 yılında Alfa Romeo markasına talip olmuştu. Bu teklife red cevabı veren Marchionne; son zamanlarda yayılan spekülasyonları da yalanlayarak, Alfa Romeo’nun Volkswagen AG veya PSA/Peugeot-Citroen gibi gruplara satılmayacağını açık bir şekilde yineledi. Buna karşın işbirliğine her zaman hazır olduklarını belirten İtalyan yönetici, bu konuda herhangi bir müzakere içerisinde olmadıklarını ve gerekli görüldüğü taktirde duyuru yapılacağını da sözlerine ekledi.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın