Ralli temalı Skoda Yeti: “Yeti Xtreme”

0

CitiJet konseptinden sonra Skoda farklı bir konseptle karşımıza çıkıyor. 28 Mayıs’taki GTI Organizasyonuna dört koldan hazırlanan Skoda Yeti Xtreme adındaki konseptini de tanıtacak.

Skoda-Yeti-Extreme-2[4]

Güçlü yapısıyla dikkat çeken ralli aracı konsepti 4 tekerlekten çekiş sistemi ve yüksekliği ayarlanabilir şase gibi özellikleriyle SUV özelliklerini içinde barındırıyor.

Yeti Xtreme’in kaputunun altında 150 bg güç üreten 1.8 litrelik TSI motor görev yaparken şanzıman olarak 6 oranlı çift kavramalı DSG seçilmiş. 1500 ile 4200 devir/dakika arasında 250 Nm tork üreten motorun 0-100km/s hızlanma değeri 9 saniye olarak belirtiliyor. Bu denli hızlı bir aracı dizginlemek içinse Octavia RS’de de yer alan fren sistemi kullanılmış.

Araca dıştan bakıldığında 17” jantları çevreleyen off-road lastikleri ile jantlardaki ve tavandaki sarımsı-yeşil tonlamanın yanında mat füme gövde rengi aracı dikkat çekici kılan unsurlardan bazıları. Otomobile önden bakıldığında büyük bir ızgara, LED teknlojisine sahip farlar ve yeniden tasarlanmış tampon dikkat çekerken yan taraflarda şişirilmiş çamurluklar aracın güçlü yapısına uyum sağlıyor. Arka tarafta ise çift egzoz çıkışı ile yeniden tasarlanmış tampon farklılıklar arasında.

Bagajın içinde yedek lastik ile araç kuma saplandığı zaman tekerleklerin altına konularak aracı saplandığı yerden kurtarmaya olanak sağlayan ekipmanlar yer almış.

Konseptin içi de ralliden ilham alınarak tasarlanmış. 2+2 oturma düzenindeki 4 noktalı emniyet kemerlerine sahip 4 adet Recaro koltukların yanı sıra, arkasında vites değiştirme kulakçıklarına sahip Super Sport direksiyon simidi gibi donanımlar iç mekanda dikkati çekiyor.

Skoda-Yeti-Extreme-3[4]

Kapı içi panellerinde karbonfiber malzeme kullanılan aracın iç koltuklarında yeşil desenlere sahip koyu Alacantra döşeme kullanılmış. Ayrıca tabanda, kapı eşiklerinde ve pedallarda aluminyum plakalar yer alıyor. Detaylara indiğimizde aracın içinde monte edilmiş kürek, termos, kemer kesici ve yangın söndürücü gibi aksesuarlara sahip olduğunu görüyoruz. Teknoloji bakımından da iddialı olan aracın ön konsolunda iPad yuvası bulunurken bir yarış aracının olmazsa olmazı ilk yardım çantası da torpido gözünde yerini almış.

Yazar hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği öğrencisi, otomobil alanında tamir, bakım, aksesuar, modifiye, tanıtım-lansman alanlarında görev almış, çocukluğundan beri işi gücü otomobil olan kimse.

Bir Cevap Yazın