Skoda, yeni SUV’u Kodiaq’ı tanıttı

0

Skoda, Berlin’deki bir medya etkinliği ile gazeteciler ve davetliler huzurunda yeni Kodiaq’ı tanıttı.

Skoda’nın şimdiye kadar ürettiği ilk büyük SUV olma özelliğini taşıyan araç, Volkswagen’in modüler platformu MQB üzerinde yükseliyor. Kodiaq, 720 litrelik bagaj hacmi ile Çek üreticinin iddiasına göre sınıfında  en geniş bagaj hacmini sunuyor. Arka koltuklar yatırıldığında ise 2065 litreye çıkan bagaj hacminin yanı sıra eğer ön yolcu koltuğu da katlanırsa, Kodiaq 2.80 metrelik malzemeleri de taşımanıza olanak sunuyor.

Aracın tasarımında belirgin omuz çizgisi, 3 boyutlu ızgara ve enine yerleştirilmiş farlar ilk dikkat çeken detaylar. Arka bölüme geçtiğimizde standart olarak sunulacak olan C şeklindeki LED’leri görmek mümkün.

4.70 metrelik uzunluğu ile Octavia’dan sadece 40 mm uzun olan Kodiaq sınıf standartlarının üzerinde bir iç hacim sunuyor. 1882 mm genişliğe ve 1676 mm yüksekliğe sahip olan aracın dingil mesafesi ise 2791 mm olarak belirtildi. Kodiaq iç mekanda, önde 1527 mm’lik genişlik sunarken arkada bu değer 1520 mm oluyor, baş yüksekliği ise ön tarafta 1020 mm, arka tarafta 1014 olarak ölçülüyor.

Daha önce yayınlanan iç mekan görüntülerinde de dikkat çeken dokunmatik ekran, konsolu ikiye bölüyor.  Havalandırma ızgaraları bu dokunmatik ekranın her iki tarafına dikey olarak konumlandırılmış.

Araçta opsiyonel olarak ısıtmalı direksiyon, 3 noktalı dijital klima, ısıtmalı, havalandırmalı ön koltuklar, ortam aydınlatmaları ve deri-kumaş kombinasyonlarına sahip Alcantara koltuklar bulunuyor. Bunların dışında, çevre görüş sistemi, acil durum fren desteği, adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı, kör nokta asistanı bulunan araçta opsiyonel olarak yaya koruma sistemi de yer alıyor.

Kodiaq sahip olduğu Skoda Connect sayesinde acil durum aramalarına olanak sunarken uzaktan erişim, Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink’i içinde barındıran 6.5 inçlik bilgi ve eğlence sistemine de sahip. Opsiyonel olarak 8 inçlik dokunmatik ekran da araçla birlikte tercih edilebiliyor.

Ayrıca Phonebox adı verilen ve akıllı telefonunuzu şarj edebilen bir sistem de Kodiaq’ta bulunuyor.

Skoda’nın yeni SUV’una 125 ila 190 beygir güç aralığında 2 dizel ve 3 benzinli motor eşlik edecek ve tüm motor seçeneklerinde Start-Stop standart olarak sunulacak.

2.0 litrelik TDI motorlar 2 farklı güç seçeneğine sahip, bunlardan ilki 150 beygir güce ve 340 Nm torka sahipken diğeri 190 beygir güc ve 400 Nm tork sunuyor. 150 beygirlik dizel motor 100 kilometrede 5.0 litrelik bir tüketim değerine sahip. Giriş seviyesindeki 1.4 litrelik TSI motor ise 100 kilometrede 6.0 litrelik bir yakıt tüketimi sunuyor. 190 beygirlik motorun 0’dan 100’e 8.6 saniyede çıktığı belirtilirken, son hızlanmasının ise saatte 209 km olarak ölçülmüş.

Kodiaq 3 farklı vites kutusu seçeneğiyle birlikte geliyor. 6 ileri manual, 6 ileri DSG ve 7 ileri DSG otomatik şanzımanların tümü motor skalasının en tepesinde yer alan motorlar ile birlikte tercih edilebilecek. Müşteriler 1.4 litrelik TSI motorlu dört tekerlekten çekiş sistemine sahip araçları 6 ileri manual ve 6 ileri DSG ile birikte alabilirlerken önden çekişli model sadece 6 ileri DSG ile birlikte sunulacak.  Giriş seviyesi dizel motorla birlikte alınacak olan 4 çekerli model 6 ileri manual ve 7 ileri DSG ile birlikte sunulurken önden çekişli model sadece 7 ileri DSG ile tercih edilebilecek.

Sürücü, yol şartlarına göre Driving Mode Select sistemi ile motoru, DSG’yi, klimayı ve diğer sistemleri kontrol edebilen Eco, Normal, Sport modlarından birini seçebilecek. 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip araçlarda ABS, ASR ve ACC sistemlerine ek olarak Snow modu da bulunacak.

Off-Road severler için ise seçiminize göre kasisi, motor yönetimini ve frenleri engebeli araziye göre daha uygun bir hale getiren özel bir mod daha bulunuyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın