Smart Forease konsepti Paris Otomobil Fuarı’na geliyor

0

Smart, 20. kuruluş yılını Forease konsept modeli ile kutluyor. Gelecek hafta Paris Otomobil Fuarı’nda sahneye çıkacak olan Forease, 2001 Crossblade ve 2011 Forspeed gibi modellere göndermede bulunan iki kişilik bir roadster.

“Anlaşılmaz bir şekilde açık” ve “esasa indirgenmiş” olarak lanse edilen Forease konsepti, EQ Fortwo Cabrio modelinin altyapısını kullanıyor. Daha kısa bir ön cama sahip olan konseptte kapı kolları da iptal edilmiş. Metalik beyaz rengin hakim olduğu araçta gövde rengi ile kontrast oluşturacak şekilde neon yeşil ayrıntılara yer verilmiş. Aracın Tridion güvenlik hücresi ise gri renkte.

Tasarımcılar ayrıca modele özgü tamponlara, büyük bir difüzöre ve şık roll barlara yer verirken farklı aydınlatma grupları ve elden geçirilen ön ızgara da yapılan değişiklikler arasında.

Şık tasarım aracın içinde de devam ediyor; Forease, özgün bir direksiyon simidine ve neon yeşili detaylara sahip çift renkli koltuklara ev sahipliği yapıyor. Aracın beyaz renkli konsolu ise siyah renkli alt panellere kontrast oluşturuyor.cf73dfdb-smart-forease-concept-4Bunların dışında paslanmaz çelik pedallara ve yeşil renkli bal peteği havalandırma girişlerine sahip olan Forease konseptinde ortadaki menfezler yerine ise markanın ‘ready to’ uygulamasının kullanımına olanak sağlayan dijital ekrana yer verilmiş.

Smart aracın teknil özelliklerine değinmedi ancak konsept modelin baz alındığı EQ Fortwo Cabrio modelinde de kullanılan 81 beygir ve 160 Nm tork üretebilen 17.6 kWh’lik bataryaya sahip üniteye ev sahipliği yapmasını bekliyoruz. Bu motora sahip EQ Forrwo Cabrio modelinin son hızı 130 km/s olduğu belirtilirken 0-100 km/s hızlanması ise 11.2 saniye olarak açıklanmıştı.

Smart’ın yeni CEO’su Katrin Adt’a göre, “Smart Forease, şehirdeki hareketlilikten ödün vermeksizin, şehir içinde dolaşmanın eğlenceli ve basit bir formunu somutlaştırıyor.”

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın