Tesla, yılın ilk çeyreğinde üretim rekoru kırdı

0

Tesla Model 3’ün üretiminde bir süredir devam eden sorunlar nedeniyle müşteriler ve yatırımcılar merak içerisindeydi. Elon Musk’ın yaptığı 1 Nisan şakası ile birlikte meraklı sayısı katlanarak artmıştı ancak elektrikli otomobil üreticisi, markanın yılın ilk çeyreğindeki üretim ve teslimat rakamlarını açıklayarak bu korkuları yatıştırmaya çalıştı.

Yapılan açıklamaya göre yılın ilk çeyreğinde 34.494 adet ile şimdiye kadarki en fazla üretim adedine ulaşan marka önemli bir sıçrama yapmış gibi görünüyor. 9.766 adet Model 3S üretildiğini belirten marka kalan 24.788 otomobilin ise Model S ve Model X‘ten oluştuğunu açıkladı. Rakamlar ile birlikte ”Modern çağda  en hızlı büyüyen otomotiv şirketi” olduklarını vurgulayan marka ”Bu büyüme oranı devam ederse, Ford ve Model T’yi bile geride bırakabilir.” açıklamasıyla ne kadar iddialı olduklarının bir kez daha altını çizdi.

Toplam üretimin üçte birini oluşturmasına rağmen Model 3s üretiminin geçtiğimiz çeyreğe göre dört katına çıktığını söyleyen Tesla ayrıca üretimin haftalık olarak da iki katına çıktığı açıkladı. Üretim ve tedarik zincirindeki sıkıntılarının çözüldüğünü belirten marka, üretim hattındaki güncellemeler için kısa süreli olarak kapatılan fabrikaların da bu gelişimde etkili olduğunu vurguluyor.Geçtiğimiz hafta 2.020 Model 3s üreten marka önümüzdeki hafta da bu sayıya ulaşmak istiyor. Bunun yanında toplamda 2.000 Model S ve Model X üretmek isteyen Tesla, sorunların çözülmesi ile ilerleyen günlerde üretimin artacağına inanıyor. Elektrikli otomobil üreticisi, önümüzdeki üç ay içerisinde haftalık üretimin 5.000 adedi geçmesini bekliyor.

Tesla, üretim artması ile “iyi bir brüt kar marjı” ve “güçlü pozitif nakit akışı” elde edeceğine inandığından bu sene, standart kredi limitleri dışında özsermayeyi veya borcu artırmaya gerek olmadığını söyledi.

Teslimat rakamlarına geçecek olursak Tesla, 8.180 Model 3s, 11.730 Model S ve 10.070 Model X ile toplamda 29.980 aracı müşterilerine teslim etmiş durumda. 6.000’den fazla aracın da teslimat halinde olduğunu söyleyen marka, Model 3’ün piyasaya sürülmesine rağmen Model S ve Model X’e olan talebin azalmadığını belirtti.

Tüm bu olumlu gelişmelerin dışında bazı olumsuzlukların da yaşandığını belirten Tesla, teslimatların gecikmesinden ötürü Model 3 siparişlerinin bazılarının iptal edildiğini söyledi. Amerikalı üretici, tüm bunlara rağmen Model 3 siparişlerinin yılın ilk çeyreği için sabit kaldığını vurguladı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın