Volkswagen, Amerika’daki 189.000 Tiguan’ı geri çağırıyor

2

Yapılan açıklamaya göre; donmaya karşı önlem içeren yakıtlar, sıcak bölgelerde veya yüksek sıcaklık zamanlarında depo içerisinde yüksek buhar basıncına ulaşıyor. Bu yüksek buhar basıncı da; 2009-2014 arasında üretilen Tiguan’ların yakıt sisteminde baloncukların oluşmasına sebebiyet veriyor.

vw-tiguan-price

Oluşan bu baloncukların; yakıt pompası performansını ve yakıt püskürtme basıncını azaltabileceği ve bu sebeple motorda teklemeye yol açacağı, hatta motoru istemdışı durdurarak kazalara bile sebep olabileceği açıklandı. Volkswagen’den gelen açıklamada, bu sorun sebebiyle şimdiye kadar hiç bir kaza yaşanmadığı bildirildi. Ayrıca, servislerde ücretsiz olarak elden geçirilmiş elektronik kontrol yazılımı yükleneceğini belirten bir yetkili de; bu işlemin ay sonuna doğru başlayacağını belirtti.

Bu arızaya sahip araçların, 151.389’u Amerika’da satılırken 38.101’i de Kanada’da bulunuyor. Verilen bilgiye göre; diğer pazarlarda satılan Tiguan’larda böyle bir hata söz konusu değil.

Yazar hakkında

Antalya, Akdeniz Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi, Bulgaristan göçmeni, gezgin, otomobillere ve yabancı dillere meraklı, Toni Storaro dinleyicisi...

2 yorum

 1. Hakan Yıldırım on

  Avrupa’daki modellerde bu sorunla karşılaşılmamasının sebebi nedir ki acaba ? Daha farklı bir yakıt deposu mu kullanılıyor ?

  • İyi günler Hakan Bey;

   Evet, zannediyoruz sistemin değişik olmasından ve yakıtların kış için ek katkılarla güçlendirilmesinden kaynaklanıyor. Amerika pazarı için araçlarda bazı değişiklikler yapılması normal.

   Örneğin, güncel Hyundai Santa-Fe’nin Amerika pazarındaki modelinin süspansiyonları Avrupa’dakilere göre daha yumuşak şekilde ayarlanıyor. Daha farklı örnekler şu an aklıma gelmiyor,kusura bakmayın.

Bir Cevap Yazın