Volkswagen, benzinli motorlarında da partikül fitresi kullanacak

0

Dizel motorlarındaki emisyon skandalından sonra, bu motorlarda düzenlemeye giden Volkswagen, şimdi de benzinli motorlarına el atıyor. Volkswagen yaptığı açıklama ile 2017’den itibaren benzinli motorlarında partikül filtreleri kullanarak ince kurum parçacık emisyonunun %90’a kadar azaltılmasının planlandığını belirtti.

Direkt enjeksiyona sahip TSI ve TFSI motorları kullanan tüm Volkswagen markaları, bu filtreleri egzoz sistemlerine uygulayarak, araçlarının çok daha çevreci olmalarını sağlayacak.

Volkswagen, bu filtreleri şuanda sadece dizel araçlarına uyguluyor, ancak 2017’den itibaren 1.4 TSI motorlu Tiguan ve 2.0 litrelik TFSI motorlu Audi A5 ile başlanarak partikül filtreler tüm benzinli modellerde kullanılacak. 2022’de ise yaklaşık 7 milyon aracın bu filtrelere sahip olması öngörülüyor.

Volkswagen Grup’un araştırma ve geliştirme başkanı Dr. Ulrich Eichor: ‘’ Verimlilik artışı ve karbondioksit salınımını düşürme çalışmalarının ardından şimdi de benzinli motorlarda standart olarak sunulacak olan partikül filtreleri ile emisyon değerlerini de azaltacağız.’’ açıklamasında bulundu.

Bu filtrelerin markanın benzinli motorlarının performansını nasıl etkileyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın