Volkswagen, Golf’ün üretimini durdurdu

0

Volkswagen, Wolfsburg’daki ana fabrikasındaki Golf üretimini durdurma kararı aldı. Bu kararın nedeninin ise Volkswagen’in en büyük iki tedarikçisi ile yaşanan anlaşmazlık olduğu söyleniyor.

Emisyon skandalı üzerine maliyetleri kısmak için Volkswagen’in tedarikçilerinden indirim talep etmesi üzerine bu anlaşmazlıkların ortaya çıktığı iddia edildi. Alman basınına göre Volkswagen maliyetlerini 1 milyar Euro civarında azaltma hedefinde.

Volkswagen Golf’un üretimi önümüzdeki haftada 5 gün durdurulacak ve bu da 60.000 kişilik bir iş kaybı anlamına geliyor. Tedariğin kesilmesi, vites kutusu üreten Kassel fabrikasını, Golf ve Passat üretimi yapan Zwickau fabrikalarını da etkiliyor. Markanın Zemden fabrikasında da 18-24 Ağustos tarihleri arasında Passat üretimi durdurma kararı alınmış. Analist Christian Ludwig’e göre bu durum Alman üreticiyi haftalık 45 milyon Euro zarara sokuyor.

Volkswagen’in bu durumu çözmek için ES Automobilguss ve CarTrim şirketlerini icraya vererek parçaları hukuk yoluyla alabilmenin hesaplarını yaptığı belirtildi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın