Volkswagen, yeni nesil Polo ile büyük oynuyor

0

Volkswagen, 6. nesil Polo üzerindeki örtüleri sonunda kaldırdı. Yeni nesil ile birlikte boyutları artan otomobil daha teknolojik ve daha çevreci bir yapıya bürünmüş.

Volkswagen’in MQB A0 platformu üzerinde yükselen araç 4.053 mm’lik uzunluğu ile şimdiye kadar ki en büyük Polo olma özelliği taşıyor. Aracın 94 mm artan aks mesafesi iç mekana da oldukça olumlu yansımış.

Alman marka, daha üst segmentlerde görmeye alışık olduğumuz ön çarpışma önleyici acil durum trafik fren sistemi, yaya algılama gibi sistemlere yeni Polo’da standart olarak sunuyor.

Yeni nesil Polo, ayrıca Aktif Hız Sabitleyici ( DSG bulunan araçlarda dur-kalk özelliği de sunuyor), arka trafik uyarı sistemine sahip kör nokta uyarı sistemi ve park asistanı gibi sistemler ile de tercih edilebiliyor.

2017-VWPolo-20Dış tasarım konusunda fazla riske girmeyen marka, iç mekanda ise bizleri şaşırtmayı başardı. Tamamen yeni bir gösterge paneline sahip olan araç sürücüsünü dijital bir ekran ile selamlıyor. Tamamen yeni görünen iç mekanda yenilenen havalandırma ızgaraları dokunmatik bilgi-eğlence ekranının altına yerleştirilmiş. Yeni Polo, daha iyi çözünürlüğe sahip ve kullanıcısına daha fazla bilgi sunan markanın Aktif Bilgi Ekranı’nın ikinci neslinin yer aldığı ilk model olarak dikkat çekiyor. Yeni nesil bilgi-eğlence sistemi giriş seviyesi modellerde 6.5 inçlik bir ekran ile birlikte geliyor.

Araç geniş bir motor yelpazesine sahip. Giriş seviyesinde 1.0 litrelik atmosferik ve turbo destekli motorlar 65 ile 115 beygir arasında bulunan güç seçeneklerine sahip. Silindir kapatma özelliğine sahip yeni 1.5 litrelik 150 beygir gücündeki motor da yine seçenekler arasında. Model gamının en üzerinde yer alan GTI ise gücünü 2.0 litrelik TSI motordan alacak. 200 beygir gücüne sahip bu model 0’dan 100 km/s sürate hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlıyor.

2017-VWPolo-05Dizel cephesinde ise 1.6 TDI motor görevine devam ediyor. 80 ve 95 beygir gücünde iki farklı seçeneğe sahip olan modelin DSG şanzımana sahip modeli ise 93 beygir güç sunacak. Volkswagen ilk defa doğal gaz ile çalışan yeni geliştirilen 1.0 litrelik TGI motoru da bu model ile birlikte kullanmaya başlayacak. Bu motorun gücü ise 90 beygir olarak açıklandı.

5 farklı donanım seçeneğine sahip olacak modelde Trendline, Comfortline ve Highline seçeneklerine ek olarak Beats ve R-Line donanım seviyeleri de bulunacak. 14 farklı renk seçeneğine sahip olan araçta boyutları 14 ile 18 inç arasında değişen 12 farklı jant seçeneği bulunuyor.

Volkswagen, yeni modelini bu yılın sonuna kadar Avrupa’daki önemli pazarlarda satışa sunmayı planlıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın