Volkswagen, yeni Phaeton projesini erteledi

0

Geçtiğimiz aylarda Volkswagen’in EA189 kodlu motora sahip dizel araçlarındaki egzos emisyonunu az gösteren yazılım tespit edilmişti. Bunun ardından sıkıntılı bir sürece giren firma büyük zarara uğramıştı. Bu emisyon skandalına “Dieselgate” ismi verilmişti.

Volkswagen, bu Dieselgate skandalı sonucunda birçok çalışanını işten kovmuş, firma olarak bazı harcamalarda kısıtlamalar getirmişti. Bunun yanı sıra önümüzdeki birkaç yıl için bazı yeni otomobil planları da ertelenmişti. Ertelenen o planlardan birisinin de yeni VW Phaeton olduğu ortaya çıktı. Hatta yeni Phaeton’un, Volkswagen’in ilk tam elektrikli otomobili olacağı şeklinde planlandığı da belirtildi.

vw-c-coupe-gte-concept

Volkswagen’in 2015 Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıttığı C Coupe GTE konsepti. Bu konsept bizlere yeni CC ve Phaeton gibi modeller hakkında fikir veriyor.

Elektrikli yeni Phaeton’un dışında ertelemeye uğrayan planlardan birisi de Wolfsburg’da açılması düşünülen yeni bir dizayn merkezi oldu. Bu dizayn merkezinin ertelenmesi sonucu firma 100 Milyon Euro’luk bir harcamadan kurtulmuş oldu. Ayrıca Meksika’da yapımı devam eden bir boya merkezinin inşası da durduruldu.

Volkswagen yöneticilerinden Matthias Müller, yaptığı açıklamalarda şöyle konuştu: ” Firma olarak önceliklerimizi ve harcamalarımızı kesin sınırlar içerisinde belirleyeceğiz. Daha önce açıklandığı üzere, kesinlikle önemli olmayan bir plan varsa iptal edilecek veya ertelenecek. Firmamızı ve çalışma gücümüzü bu zorlu günlerde daha etkili olarak kullanmak zorundayız.”

Matthias Müller, açıklamalarının devamında yalnızca harcamaları kıstıklarının düşünülmemesi gerektiğini de belirtti. Çünkü Volkswagen, önümüzdeki yıl alternatif sürüş sistemleri, mobil ve dijital teknolojiler gibi alanlarda 100 Milyon Euro’ya yakın bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

Bir Cevap Yazın