Volkswagen’in emisyon değerlerini manipüle eden sistem bulundu

0

Bir yıllık araştırmanın ardından, uluslararası bir araştırmacı ekibi, daha önce VW’nin ABD ve Avrupa emisyon testlerini ‘manipüle etmesine’ izin veren kodu buldu.

California San Diego Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi olan Kirill Levchenko liderliğindeki araştırma ekibi, 22-24 Mayıs tarihleri arasında San Francisco Körfezi Bölgesi’nde 38’inci IEEE Güvenlik ve Gizlilik Sempozyumu’nda bu bulguları sunacak.

Levchenko konu hakkında ‘’Sistemi ve nasıl çalıştığını bulduk.’’ açıklamasında bulundu.

Ayrıca, VW sistem bilgisayarlarında çalışan kodun kopyaları, otomobil meraklıları tarafından yürütülen forumların yanı sıra, otomobilin kendi bakım web sitelerinden alındı. Mekanizma, Jetta, Golf ve Passat’dan, Audi’nin A ve Q serisi otomobillere kadar çeşitli dizel motorlu modellerde çalışıyordu.

Özetlemek gerekirse, VW’nin bu mekanizması, aracın ne zaman emisyon testlerine sokulduğunu anlayarak çalışmaya başlıyor ve gerçek emisyon değerlerini çok daha düşük göstermesini sağlıyordu. Bu emisyon kontrol sistemi çalıştırılmadan yapılan testlerin ardından,  otomobillerin EPA yönetmelikleri uyarınca izin verilen süreden 40 kat daha fazla nitrojen oksit çıkardığı gözlemlendi.

Levchenko’nun ekibi, buldukları “Acoustic Condition” etiketli belirli bir kod parçasının aslında motorun sesini kontrol etmek için değil, emisyon test sonuçlarını değiştirmek için mevcut olduğunu ortaya çıkardı. Kodun potansiyel testler için 10 farklı profile sahip olduğu, sürüş mesafesi, hız ve hatta tekerleğin konumu gibi şeyleri kontrol edebildiği söyleniyor.

‘’Volkswagen’in bu mekanizması, otomotiv tarihindeki en karmaşık şey.” diyen Levchenko, dinamometre testlerinin artık yeterli olmadığını savundu.

Volkswagen’lerde kullanılan cihaz kadar karmaşık bir yapıda olmasa da Fiat 500X modelinde de, motor çalıştırıldıktan sonraki ilk 26 dakika 40 saniye boyunca, emisyonu azaltmaya yönelik yazılıma sahip olduğu ortaya çıktı. Birçok emisyon testi yaklaşık olarak bu süre zarfında gerçekleştiriliyor.

Araştırmacılar ayrıca Bosch’un hem Volkswagen hem de Fiat için Motor Kontrol Birimi (ECU) kurduğunu ve tüm otomobil üreticilerinin de kodu belirli parametreleri girerek etkinleştirmek zorunda olduklarını belirtti.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın