Markalar, SUV model gamlarını geliştirmeye devam ediyor. Halihazırda XC60 ve XC90 gibi başarılı SUV modellerine sahip olan Volvo, pastadan daha büyük pay alabilmek için küçük SUV modeli XC40’ı tanıttı.

Daha önce görüntüleri sızdırılan araç beklendiği gibi 40.1 Concept modeli ile büyük benzerlikler taşıyor. Yeni model abileri XC90 ve XC60 modellerinden de bazı tasarım ögelerini benimsemiş.

Artık Volvo’nun imzası haline gelen ve ‘Thor’un Çekici’ olarak adlandırılan LED farların kullanıldığı model sahip olduğu iç bükey ön ızgara ile diğer Volvo modellerinden ayrılıyor. 17 farklı tavan ve gövde renk kombinasyonu ile sunulacak olan araç ile özellikle genç müşteriler hedefleniyor.

İç mekana geçtiğimizde XC60 ve XC90 modellerinden tanıdığımız 12.3 inç boyutundaki gösterge paneli sürücüsünü selamlarken dikine konumlandırılan 9 inçlik bilgi-eğlence sistemi ekranı da diğer modellerle benzerlik taşıyor.

Volvo, XC40 modelinde yer verdiği bolca eşya saklama gözü, raf ve çekmece gibi birçok depolama alanıyla ‘arabalardaki eşya gözlerine radikal bir yaklaşım’ sunduğu iddiasında. Kablosuz şarj özelliği sunan yeni modelin bilgi-eğlence sistemi Apple CarPlay ve Android Auto destekli.

Dışarıdan ve içerden diğer Volvo modellerine benzeyen aracın gövdesinin altında ise yepyeni bir platform yatıyor. CMA olarak adlandırılan modüler platform Geely ile birlikte geliştirildi. Tüm 40 Serisi modellerde kullanılması planlanan bu platform elektrikli modellere de ev sahipliği yapacak.

Güvenlik denince akla ilk gelen marka olan Volvo, XC40 modelinde de birçok güvenlik ve sürücü asistanı sistemine yer vermiş. Araçta yer alan sensörler sadece araçları değil yaya ve bisikletlileri de görebiliyor ve acil durumlarda sizin yerinize fren yapabiliyor. Araçta yer alan 360 derecelik kamera sistemi sürücüsüne park kolaylığı da sağlıyor. Pro Pilot Assist adı verilen yarı-otonom sürüş sistemi ise hızlanma, yavaşlama ve direksiyon kontrolü hareketlerini trafik işaretlerinin net olarak görülebildiği yollarda 130 km/s hıza kadar sürücüsü yerine yapabiliyor.

İsveçli marka aracı daha bugün tanıtmasına rağmen şimdiden siparişleri almaya başladı. İlk olarak 247 beygir gücündeki 2.0 litrelik turbo benzinli T5 motor ve 190 beygir gücündeki 2.0 litrelik turbo dizel D4 motoru ile sunulacak olan modeller dört tekerlekten çekiş sistemi ve 8 ileri Geartronic şanzıman ile donatılacak.

Yeni model daha sonra 3 farklı içten yanmalı motor seçeneğine daha kavuşacak. Bunların arasında giriş seviyesini oluşturacak olan 3 silindirli 156 beygir gücündeki T3 motor, 190 beygir gücündeki T4 motor ve 150 beygir gücündeki D3 motor yer alacak. Aracın giriş versiyonunun Avrupa fiyatı 31.500 Euro olarak açıklandı ancak T3 motorlu, 6 ileri manuel şanzımanlı ve önden çekişli bu versiyonun ne zaman piyasaya çıkacağı henüz bilinmiyor.

İlerleyen aşamalarda ise aracın hibrit ve tamamen elektrikli versiyonları model gamına katılacak.

Kasım ayında Belçika’da üretimine başlanacak olan yeni modelin 2018 yılının ilk aylarında sahiplerine ulaşması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın