X1’e sportif kardeş: BMW X2 Concept

0

BMW, X6 ve X4’ün ardından yeni bir sportif SUV’u üretmeye hazırlanıyor. Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan X2 konsepti 2018’de çıkması beklenen yeni modelin bir ön gösterimi niteliğinde.

Aracın ön tarafında, böbrek şeklindeki ızgaraları yenilikçi tasarıma sahip açısal lazer farlar tarafından kuşatılmış. Bunun yanında geniş hava girişlerine sahip agresif tasarımlı tampon da dikkat çeken diğer bir detay. Arka tarafa doğru geçtikçe daralan camları, alçalan tavanı ve kapı kollarına yer verilmediğini görüyoruz. X1’e oranla daha açılı bir bagaj çizgisi bulunan araç, yeni stop lambalarına, büyük bir spoylera ve çift egzoz çıkışına sahip. 21 inçlik jantları ise sportifliği tamamlayan plastik çamurluklar çevreliyor.

Parçalarının çoğunu kardeşi X1 ile paylaşacak olan yeni model daha sportif bir görünüme sahip olacak. Standart olarak önden çekişli olarak sunulacak olan modelde 4 tekerlekten çekiş sistemi xDrive opsiyonel olarak alınabilecek. Aracın en üst versiyonunda ise bu özelliğin standart olarak gelmesi bekleniyor.

Konseptte yer alan radikal tasarımların bir bölümünü üretim versiyonunda görmemiz mümkün olmasa da aracın genel yapısının korunacağını söyleyebiliriz. X1 platformu üzerinde yükselecek olan araç, başlangıçta 4 silindirli benzinli ve dizel motorlarla sunulacak. X2’nin ilerleyen dönemde Mercedes-AMG GLA 45’e rakip olacak bir M versiyonuna da sahip olacağı iddia ediliyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın