Yarı otonom sürüşe sahip Audi A8 detaylandı

0

Audi, 2016 yılında yollara çıkacak olan ve sürücü müdahalesi olmaksızın trafikte seyir etme imkanına sahip “yarı otonom” sürüş seçeneği barındıracak yeni nesil A8 hakkında bazı bilgiler paylaştı.

Audi Araştırma ve Geliştirme Departmanı Sorumlusu Prof. Dr. Ulrich Hackenberg, Autoweek‘e yaptığı açıklamada; yarı otonom sürüşe sahip A8’in üretime çok yakın olduğunu ve geliştirme işlemlerinin tamamlanıp 2016 sonlarına doğru üretime geçmeyi planladıklarını belirtti. Hackenberg, oldukça heyecan uyandıran bu yeni teknoloji hakkında çok fazla detay vermedi fakat şu an için bu sistemin 60 km/s’ye kadar olan hızlarda kullanılabileceği biliniyor. Ayrıca aracın kendi kendine park yeri bulup yine kendi kendine parketmesi de beklenen özellikler arasında.

2016-Audi-A8-test-mule-spy-photos-3

60 km/s başlangıçta düşük bir limit gibi gelebilir fakat özellikle yoğun trafiğe sahip şehirlerde sistemin oldukça kullanışlı olacağı kesin. 60 km/s’lik limitin ileriki zamanlarda yukarı taşınacağını ifade eden Hackenberg, tamamen otonom sürüşe sahip otomobiller için henüz zaman olduğunu da ekledi. Audi için sırada yüksek hızlı otoyol sürüşleri için otonom sürüş fonksiyonu geliştirmek yer alıyor.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın