Yeni 5 Serisi, optik ölçüm robotlarıyla modelleniyor

0

BMW, yeni 5 Serisi’nin görüntülerini paylaştı. 2010’da tanıtılan güncel 5 Serisi, o günden bu güne pek bir değişikliğe uğramadan üretilmeye devam etmişti.

BMW 5 Serisi şuanda kendi segmentindeki en eski otomobillerden biri ve aynı zamanda BMW’nin güncel modelleri arasında da en eski model olarak dikkat çekiyor.

Fotoğraflarda görülen aracın etrafındaki robotik kollar araçtan daha çok dikkat çekiyor. Bu kollar montaj veya boyama için değiller, aslında bu kollar üretimde de yer almıyorlar. Gördüğünüz robotik kollar, yüksek hassasiyetle dijital 3D model oluşturmak için aracı taramakla görevliler.

BMW yetkilileri, bu teknolojinin sektörde tek olduğunu ve 0.1 milimetrelik bir hata payıyla optik ölçüm yaptığını belirtiyorlar. Bu teknoloji ile tespit edilmesi zor olan sapmalar erken aşamada fark edilip düzeltilirken aynı zamanda, eski uygulamalara göre çok daha az zaman ve emek harcanarak veriler elde ediliyor.

G30 kasa kodu ile 2017’de yollara çıkması beklenen yeni 5 Serisi’nin, bu kış Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın